Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < GENEL KÜLTÜR ALANI > > Turizm > Türkiye'deki Tarihi Yerler


Büyükada Rum Yetimhanesi | İstanbul


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 05 Eylül 2021, 11:26   #1
Forum Ekibi

 
Firuzende ✮ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 11 Ekim 2020
Mesajlar: 4,433
Konular: 2583
Mentioned: 2 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Büyükada Rum Yetimhanesi | İstanbul

Büyükada Rum Yetimhanesi | İstanbul

Büyükada Rum Yetimhanesi (Prinkipo Rum Yetimhanesi), Büyükada'da bulunan yetimhanedir. 1964'ten bu yana kapalıdır.


Tarihçe

Büyükada'nın Manastır Tepesi'nde (eski adıyla Yunanca İsa anlamına gelen Hristos Tepesi), 1898-1899 yıllarında bir Fransız şirketi tarafından otel olarak inşa edildi. Binanın mimarı, dönemin ünlü mimarlarından Alexandre Vallaury'dir. Günümüzde boş olan yapı, Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin idaresindedir. Dünyanın en büyük ahşap binası olduğu iddia edilmektedir.[kaynak belirtilmeli] Dünya'nın ilk çok katlı ahşap yapısıdır.[kaynak belirtilmeli]

Bu yapı "Prinkipo Palas" adı altında otel olarak işletilmek üzere tasarlanmış ve inşa edilmişti. Fakat devrin yönetiminden gerekli iznin alınmaması üzerine, bina el değiştirdi ve Eleni Zarifi adlı bir Rum kadın tarafından satın alındı.

Daha önce Yedikule'deki Balıklı Rum Hastanesi'nde işlevini sürdüren Rum Yetimhanesi, 1902 yılında bu binaya, Büyükada'ya, taşındı. Yapının kullanım amacı zaman içinde değişmişti. Binaya I. Dünya Savaşı yıllarında Kuleli Askeri Mektebi yerleşti. Daha sonra ise işgal kuvvetleri tarafından adaya yollanan Rum göçmenlerini barındırdı. Ardından yetimhane Heybeliada'ya nakledildi ve bina da 1960'lı yıllarda kapatıldı. O tarihte boşaltılan bina hâlen kullanılmamaktadır.

Büyükada'nın tepesine bakıldığında hemen göze çarpan Rum Yetimhanesi, bahçesinde önceleri idare binası olarak inşa edilen, daha sonraları ise ilkokul olarak kullanılan bir yapıyla birlikte hâlen ayaktadır.


Mimari özellikleri

Büyükada Rum Yetimhanesi ahşap karkas sistemde inşa edilmiştir. Yapı, yan bölümlerinde 6, diğer bölümlerinde ise 5 katlıdır. Binanın heybetine rağmen cephe mimarisi olabildiğince sade tasarlanmıştır. Birbiri üzerine tekrarlanan çıkmalar ile cephelere hareketlilik getirilmeye çalışılan yapıda, tiyatro salonundaki iç mekân ahşap süsleme detaylarına karşılık, diğer iç mekânlarda sade bir mimari hakimdir.

Restorasyon çalışmaları

1964 yılından bu yana kapalı olan yapının restorasyonu için çalışmalar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı BİMTAŞ tarafından 2020 Ağustos ayında atıldı. 70 kişilik ekibin çalışması sonucu ortaya çıkan proje, binanın sahibi olan Fener Rum Patrikhanesine teslim edildi. 20 milyon Avroluk bütçe gerektiren proje, 2021 Ağustos ayı itibarıyla 5 Numaralı Koruma Kurulu tarafından incelenmektedir.

Firuzende ✮ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 05 Eylül 2021, 11:31   #2
Forum Ekibi

 
Firuzende ✮ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 11 Ekim 2020
Mesajlar: 4,433
Konular: 2583
Mentioned: 2 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Yanıt: Büyükada Rum Yetimhanesi | İstanbul

Avrupa'nın En Büyük Ahşap Yapısı Tarihi Büyükada Rum Yetimhanesi Yeniden Ayaklanacak


Fransız Mimar Alexander Vallaury tarafından 1898’de inşa edilen ‘Prinkipo Palas’ oteli, ruhsat verilmemesi üzerine 1900’lerin başında bir Rum tarafından satın alınarak, yetimhane olarak kullanılması şartıyla Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi’ne bağışlandı. Tarihi yapı, 1964’te kapısına kilit vurulana kadar 6 bin Rum yetime yuva oldu.


57 yıl önce kaderine terk edilen Büyükada Rum Yetimhanesi’nin restorasyon çalışmaları öncesi son hazırlıklar tamamlandı. Yetimhanenin geleceği yetimhanenin bahçesinde düzenlenen toplantıda ele alındı.

“YETİMHANE İSTANBUL’A KAZANDIRILABİLİR”

Fener Rum Patriği Bartholomeos, “Mimari özellikleriyle tüm dünyaca bilinen bu bina aynı zamanda toplumsal dayanışmanın, ilerici eğitimin, fedakârlığın ve şefkatin abidesidir. Yetimhanenin hepimizi üzen erime sürecine dur demek vatandaş bilinci olan herkesin vicdani görevidir. Çünkü yetimhane hepimizin ortak değeridir ve kaderi bizlerin sorumluluğundadır. Bu nedenle Patrikhanemiz, yetimhaneyi yeniden ayağa kaldırmak hususundaki gayretini daha geniş çevrelere yayarak, güçlendirmeyi hedeflemektedir. Bu noktada devlet makamları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve tüm İstanbul sevdalılarına ulaşarak desteklerini almayı arzulamaktayız. Ancak böyle kapsamlı bir elbirliğinden çıkacak güç ile yılların birikimi bu sorun çözülebilir ve yetimhane şehirlerin kraliçesi olarak tarif edilen İstanbul’a kazandırılabilir” dedi.


“TEHLİKE ALTINDAKİ 7 KÜLTÜREL MİRAS ALANINDAN BİRİ”

Yetimhane Restorasyon Projesi Koordinatörü Laki Vingas ise “Birçok bölümleri ve çatısı ciddi olarak tahribata uğrasa da bütünlüğünü koruyarak ayakta kalmayı başardı. Çok şükür ki, orijinal hali ve son teknoloji ile rölövesi çıkarılarak kayıt altına alındı ve yarınlara bir anıt eser olarak taşınmasının önünde önemli bir kapı açıldı. Europa Nostra Türkiye’nin girişimiyle, 2018’de yetimhaneyi Avrupa’nın tehlike altındaki 7 Kültürel miras alanından biri olarak ilan etti. Akabinde toplantılar, buluşmalar, ziyaretler süreci başladı.


Danışma kurulu ve sekretarya oluşturuldu, logosu tasarlandı ve seçildi, web sitesi düzenlendi, destek projelerine müracaat edildi, dijital belgeleme, rölöve çizimleri ve malzeme analizleri sonuçlandı. İlgili anıtlar kuruluna sunuldu, restitüsyon çizimleri hızla devam etmekte. Tarih Vakfı ile arşiv belgeleme çalışmaları başlandı. Prof. Mehmet Alper ve eşi Prof. Berrin Alper’in 1992 yılında hazırladıkları projeler ve araştırmalar kitaplaştırıldı” diye konuştu.


Sözcü

Firuzende ✮ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
büyükada, rûm, yetimhanesi, İstanbul


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ağva | İstanbul Seyrüsefa İl ve İlçelerimiz 2 02 Mayıs 2021 01:13
Şile | İstanbul Seyrüsefa İl ve İlçelerimiz 1 02 Mayıs 2021 00:55
İstanbul Gifleri Cats ❁ Gifler- Png - Grafikler 4 14 Mart 2021 02:54
Zincirli Han | İstanbul Cats ❁ Türkiye'deki Tarihi Yerler 0 21 Şubat 2021 22:28
İstanbul Arkeoloji Müzesi | İstanbul, Türkiye Seyrüsefa Müzeler 0 26 Ağustos 2020 23:48

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 18:29.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa