Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür, Sanat ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ SAĞLIK ❁ > Ruh Sağlığı - Psikoloji


Dünyada Örneğine Az Rastlanan Kişilik Tipi INFJ


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 03 Ağustos 2022, 06:09   #1
...ÖZ...

MaiAlmila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2021
✮ Burç: Yükselen Terazi
✮ Hobi: Bilgi Sevgisi
✮ Mesajlar: 10,144
✮ Konular: 5803
✮ Bahsedilenler: 6 Post(s)
✮ Etiketler: 3 Thread(s)
@MaiAlmila
Standart Dünyada Örneğine Az Rastlanan Kişilik Tipi INFJ

Dünyada Örneğine Az Rastlanan Kişilik Tipi INFJ

INFJ, psikolog C.G. Jung’un yaptığı çalışmaya dayanan bir kişilik tipidir.

Dört temel kişilik özelliği olan İçe dönüklük, Sezgisel, Duygusal ve Yargılayan anlamlarına gelir. INFJ kodunun dört harfinin her biri, bu türden önemli bir kişilik özelliğini tanımlar.

Nüfusun %1-3’ü olarak tahmin edilen INFJ’ler, dünya üzerinde görülen en nadir kişilik türü olarak kabul edilirler. Ender görülmesine rağmen INFJ’lerin dünya üzerinde iz bırakan kişiler olduklarını da hatırlatalım. Bu kişilik tipini taşıyan insanların doğuştan gelen bir idealizm hisleri bulunur. Ancak onları diğer idealist kişilik tiplerinden ayıran nokta ise kararlı ve azimli yanlarıdır. INFJ’ler hedeflerini gerçekleştirmek ve kalıcı bir etki bırakmak için somut adımlar atmaktan geri durmazlar.


1. INFJ kişilik tipi çok ender görülmekte olup, nüfusun %1-3’ünü oluşturur

Myers-Briggs Kişilik Testi, dünya çapında bilinen bir testtir. Psikologlar ve insan kaynakları tarafından sıkça kullanılır. Carl Jung’un teorisi, tüm insanların dünyayı görme biçimlerinin dört temel fizyolojik fonksiyona bağlı olmasıyla açıklanır. Bu dört temel özellik algı, sezgi, duygu ve düşünce olarak listelenir. Teste göre, tüm insanlar bu dört farklı özelliğin yoğunluklarına göre toplam 16 farklı kişilik tipine ayrılıyor. Bu kişilik tiplerinden biri olan ve dünya nüfusunun %1 ila 3’ünü oluşturan INFJ ise şu anlama geliyor:

I – Introvert (içe dönük)
N – Intuitive (duyumsal)
F – Feeling (his odaklı)
J – Judging (yargılayıcı)


2. Onları diğer idealist kişilik tiplerinden ayıran nokta ise kararlı olmalarıdır

INFJ kişilik tipine sahip insanların gözlemci yanları ön plandadır. Bu tip kişiler genellikle düşünceler, ilişkiler ve eşyalarda bir anlam ve bağ ararlar. Diğer insanları nelerin motive ettiğini araştırılar. Gözlemci yanları sayesinde dış dünyaya karşı genelde doğru tespitlerde bulunurlar. Değerleri ve prensipleri nettir. Bunları değiştirmekten ya da esnetmekten hoşlanmazlar. Gerek özel hayatlarında gerek de profesyonel anlamda faydacı davranış gösterirler. Yani çoğunluğun faydasına olacak şekilde davranmayı seçerler. INFJ kişilik tipi için değerlere uygun bir meslek seçimi önemlidir. Bunun yanında bireysel projeler, yalnız çalışma, sessiz bir ortamı ofis olarak değerlendirme gibi noktalar da bu kişilerin çalışma performansını artırır. INFJ’ler hedeflerini gerçekleştirmek ve kalıcı bir etki yaratabilmek için somut adım atmayı severler.

3. Bu kişilik tipine sahip insanlar fazlasıyla yardımseverdir

Bu kişilik tipine sahip insanlar sıklıkla kurtarma çalışmalarına katılır ve yardım işleri yaparlar. Ancak her şeyin ötesinde asıl tutkuları insanların kurtarılmasına hiç gerek kalmadan sorunun kalbine inebilmektir. INFJ’ler sadece iyi günlerinizde yanınızda olmazlar. Onlar, yağmurlu ve fırtınalı günlerde de mutlaka şemsiyeleri ile size eşlik ederler. INFJ’ler harika dinleyicilerdir. Değer verdikleri insanlara desteklerini esirgemezler. İkili ilişkilerine fazlasıyla düşünce ve emek harcarlar. Arkadaşlarının ihtiyaçlarına özen gösterirler. Bunun yanında INFJ kişilik tipine sahip birine rahatlıkla güvenebilirsiniz. Onlara verdiğiniz sırları titizlikle saklayacaklardır. İdealleri ve umutları fazlasıyla güçlüdür. Bu özellikleri onları neye veya kime inanırlarsa çok daha bağlı hale getirir.

4. INFJ’ler için başkalarıyla bağlantı kurmak kolaydır

Bu kişilik tipine sahip bireyler aslında içe dönük şeklinde tanımlanır. Ancak aksine çoğu zaman samimi, sıcak ve konuşkandırlar. Yani bu tip insanlar için dış çevre ile bağ kurmak oldukça hassas ancak kolaydır. Aynı şekilde hassas bir dil ve iletişim yeteneğine sahiptirler. Dış çevreden insanların INFJ’lerin sosyal kişiler olduklarını düşünmeleri oldukça normaldir. Ancak bu kişilik tipine sahip bireyler çoğu zaman enerji toplamak için yalnız kalmayı tercih ederler. Yani bir anda ortadan kaybolurlarsa sakın endişelenmeyin. Kısa bir süre sonra geri geleceklerdir.

5. Çok iyi birer takım oyuncusu olduklarını hatırlatalım

Çok bağımsız olmalarına rağmen, INFJ içinde yer aldığı takıma katkıda bulunmaktan mutluluk duyar. INFJ’ler başkalarıyla iletişim kurmada iyidirler. Aynı zamanda sorumluluk ve beklentileri yerine getirmekte dikkatli davranırlar. İyi olmaları için kendilerine biraz fazla baskı yapabilirler. Diğer insanların kendileri hakkında neler düşündükleri onlar için oldukça önemlidir. Yaptıkları işlerden ve birlikte çalıştıkları insanlardan keyif alırlar. INFJ’ler, kendi potansiyellerinden beklenenin ötesine geçme konusunda ustadırlar.fsah Mükemmeliyetçi olduklarını da söylemeliyiz. INFJ’ler asla özensiz iş yapmazlar. Başkaları tarafından takdir edilmeyi severler. Ancak takdir olsun ya da olmasın iyi iş çıkarırlar. Çünkü iyi yapılmış bir işten kazandıkları güzel his genellikle INFJ’ler için yeterince tatmin edicidir.

6. Asla pes etmediklerini söylemiş miydik?

Gerçek anlamda INFJ kişilik tipi için en önemli unsur kendilerini eleştirmeyi unutmamaları olabilir. İnançlarına olan bağlılıkları onları en iyi şekilde kırılma noktalarının ötesine taşıyabilir. Heyecanları kontrolden çıkarsa, kendilerini yorgun, sağlıksız ve stres içinde bulabilirler. Bu durum özellikle, INFJ’ler kendilerini çatışma ve eleştiri ile karşı karşıya bulduklarında görünür hale gelir. Hassas yapıları onları kişisel saldırılardan korusa da mantık her zaman onlar için öncelikli kriterdir.

7. INFJ’ler yaratıcı kişilerdir

INFJ’ler aynı zamanda oldukça yaratıcı kişilerdir. Onları sanata ve beşeri bilimlere çeken yaratıcı bir pusula vardır. Müzik, illüstrasyon, resim veya başka bir sanat dalı onlar için harika seçeneklerdir. Birçok INFJ’nin tutku duyduğu sanatsal çalışmalara dair yaratıcı çıkış noktası farklıdır. Diğer sezgisel kişilikler gibi, INFJ’leri de yenilik arayan soyut düşünürler olarak kategorilendirebiliriz. Alternatif dünyalar ve gerçek olmayan senaryolar düşleyerek eğlenceli vakit geçirmeyi severler. Diğer insanlara yönelik özel içgörüleri bulunur. Yarattıkları kurgu eserlerde kendi ilginç ve inandırıcı karakterlerini geliştirmeye odaklanırlar. INFJ’ler, sadece alışılmışın dışında düşünenlerin takdir edebileceği olasılıkları ve potansiyelleri tahmin edebilirler.

8. Fazlasıyla ilham verirler

INFJ, çoğu zaman liderlik eden ve kararlarında samimiyet ve bilgelik gösteren kişidir. INFJ’ler, insanları doğru yola ulaştırmak ve daha iyi hareketlilik göstermek için cesaretlendirmenin ve olumlu baskının gücünü açıklarlar. Takımdakileri öfke ile motive etmezler. Azarlamaya ya da küçük düşürme davranış tarzları da onlar için doğru seçenekler değildir. INFJ’ler bir eğitmen, rehber ve danışman mizacı taşırlar. Sabır ve anlayış göstermekten çekinmezler. Başkalarını eğitme ve aydınlatma sürecinden keyif alırlar. INFJ’ler, faaliyet gösterdikleri alanlarda saygınlık ve hassasiyete önem verirler. Bu kişilik tipine sahip olan kişiler insanların gerçekten umursadığı şeylere dokunurlar. Aynı zamanda onlara ulaşmanın anlamlı yollarını bulmayı denerler.

9. INFJ’ler harika bir duygusal zekaya sahiptir

INFJ’lerin, dışadönük ve ilgi çekici görünmelerini sağlayabilecek insanlara ilgisi vardır. Kalabalık ortamlar ve aşırı uyarıcı duyusal deneyimler esnasında içe dönük bir tutum sergilerler. Fakat buna nazaran sosyal ortamlara oldukça sorunsuz uyum sağlayabilirler. Bir veya birkaç kişiyle sınırlı olan daha samimi etkileşimler ise öncelikli tercihleridir. Başkalarını dikkatli dinleme ve anlama konusunda son derece ilgili davranırlar. Bunun yanında güçlü algı yönleri ile tanınırlar. Güçlü empati kuran insanlar olarak, INFJ’ler diğer insanların ne hissettiğini hissetmelerine izin verirler. Başkalarının anlaşıldığını ve değerli olduğunu hissettirme konusunda adeta ustadırlar. INFJ’ler insanların zihnini okumakta ve insanları neyin harekete geçirdiğini kavrama konusunda yetenekli kişilerdir.

10. Bu kişilik tipine uygun birbirinden farklı meslek grupları bulunur

Peki ender görülen bu kişilik tipine sahip insanlar hangi mesleklerde çalışıyor? INFJ kişilik tipine sahip belirli meslek grupları bulunuyor. Sağlık hizmetleri, hekim, hemşire, psikiyatr, diyetisyen, araştırmacı, fizyoterapist, dişçi bu gruba örnektir. Bunun yanında klinik psikolog, terapist, çevrebilimci, insan kaynakları uzmanı, müzisyen, ressam, grafik tasarımcı, editör, danışman ve dekoratör de bu gruba örnek gösterilebilir. Listelediğimiz kariyer seçenekleri, INFJ kişilik özellikleri düşünüldüğünde oldukça tutarlı olacaktır. INFJ kişilik için en yanlış meslekler ise emlakçı, satış müdürü, müteahhit, polis, aşçı, lokanta müdürü ve tamirci olarak belirtiliyor.


11. INFJ kişilik tipine sahip popüler isimler de oldukça fazla

Dünya üzerinde bu kişilik tipine sahip birçok ünlü isim bulunmaktadır. Cate Blanchett, Al Pacino, Oprah Winfrey, Martin Luther King, Nelson Mandela, Mother Teresa, Marie Kondo, Lady Gaga ve Nicole Kidman INFJ kişilik tipine sahip popüler isimlerden bazıları olarak listelenebilir.Zeynep Durusoy

MaiAlmila isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
dünyada, infj, kişilik, rastlanan, tipi, Örneğine


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Myers-Briggs Kişilik Göstergesine Göre INTP Kişilik Tipi MaiAlmila Ruh Sağlığı - Psikoloji 0 03 Ağustos 2022 06:02
Mantıkçı Kişilik Tipi INTP (Introverted - Intuitive - Thinking - Perceiving) Nedir? Cats ❁ Ruh Sağlığı - Psikoloji 0 12 Temmuz 2022 16:40
Ülkemizde En Sık Rastlanan Yılan Türü Karayılanlar MaiAlmila Hayvanlar Dünyası 0 20 Mayıs 2022 21:47
Hislerinizi ve Seçimlerinizi Analiz Eden 16 Farklı Kişilik Tipi MaiAlmila Ruh Sağlığı - Psikoloji 0 28 Mart 2022 16:59
Holland'ın 6 Kişilik Tipi ve Meslek Seçimi Logos ❁ İş Yaşamı ve Meslekler 0 29 Kasım 2020 23:06

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 15:48.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa