Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < EĞİTİM - ÖĞRETİM ALANI > > Dersler ve Konular > Rehberlik


Bireyi Tanıma ile İlgili Ahlaki İlkeler


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 23 Mart 2021, 22:59   #1
Forum Ekibi

 
Logos ❁ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 11 Ekim 2020
Mesajlar: 4,422
Konular: 2541
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Bireyi Tanıma ile İlgili Ahlaki İlkeler

Bireyi Tanıma ile İlgili Ahlaki İlkeler

1. Bireyleri tanımanın tek amacı, onların kendilerini tanımalarına yardımcı olmaktır. Buna göre tanıma hizmetlerinde bireyleri tanıma sadece bir araç, onların kendilerini daha iyi tanımalarına yardım ise amaçtır. Psikolojik danışma ve rehberlikte kişinin kendisini tanımasına neden olmayacak hiçbir aracın-bilginin önemi yoktur.

2. Okullarda tanıma hizmetleri tüm öğrencileri kapsamalıdır. Akademik durumu ile sosyal ve psikolojik uyumu ne olursa olsun her öğrencinin kendi kapasite ve özellikleri hakkında daha çok bilgi edinmeye, böylece kendisi hakkında gerçekçi ve tutarlı bir görüş kazanma ihtiyacı vardır.

3. Öğrencileri tanıma hizmetleri mutlaka takım halinde birlikte çalışmayı gerektirir.

4. Öğrencileri tanıma hizmetleri süreklidir. Öğrenciler hakkında bilgi toplama, belirli bir sınıfa ve yaşa özgü olmaktan çok, her sınıf ve yaşta sürekli olarak yapılması gerekir. Birey, tüm özellikleri bakımından sürekli bir gelişme ve değişme içerisindedir. Bu değişme ve gelişme okul yıllarında daha hızlıdır. Durum böyle olunca ancak yaş ve sınıf ayırt etmeksizin toplanan bilgilerin ele alınması ile bireyler hakkında geçerli ve doğru bir kanaate ulaşabiliriz.

5. Bireyler hakkında toplanan bilgiler objektif, geçerli ve güvenilir olmalıdır. Bunun için bilgi toplamada kişisel kanı, tutum ve davranışların ötesinde objektif geçerli ve güvenilir niteliklere sahip bazı psikolojik ölçme araçları kullanmak gerekir. Ancak, bu tür ölçme araçlarının kullanılması, uzmanlaşmayı gerektirir.
Bir aracın kullanılma amacı, onun geçerliliğini ve güvenilirliğini etkiler. Önemli olan seçilen aracın özelliklerinin ve sınırlılıklarının iyi belirlenmesi ve amaca uygun olmasıdır.

6. Bireyi tanıma tekniklerinde kullanılan psikolojik ölçme araçlarından elde edilen sonuçları çok dikkatli kullanmak gerekir. Böylece bu araçların sınırlılıklarından gelebilecek sakıncalar en alt değerde tutulabilir. Ayrıca elde edilen sonuçlar ışığında kişileri damgalamamak gerekir.

7. Parça parça toplanan bilgiler bir bütünlük içinde sınıflandırılmalı, özetlenmeli, öğrencilerle paylaşılmalı, gerektiğinde ilgililere verilmek üzere dosyalanmalıdır. Bu demek değildir ki her türlü bilgi paylaşılır. Bu bilgilerin gizlilik dereceleri belirlenmeli, ona göre gerekli olanlar paylaşıma sunulmalıdır.

8. Okulda öğrenciler hakkında gizli ve özel olmayan genel bilgilerden, öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin, yöneticilerin ve hatta velilerin yararlanması sağlanmalıdır. Elde edilen bilgiler başkalarının yararlanabileceği bir biçimde düzenlenmelidir.

9. Bireyleri tanıma hizmetleri sürdürülürken mesleki ahlak kurallarına mutlaka uyulur. Özellikle gizli bilgilerin kayıt edilip saklanmasına dikkat edilir.

10. Tanıma hizmetlerinde bireylerin bütün yönleriyle tanınması, bir ilke olarak benimsenmelidir.

Kelimeler;
Çöldeki bir su damlası gibi değerlidir,
Kullanırken kıymetini bilin...
Logos ❁ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
ahlaki, bireyi, ile, tanıma, İlgili, Ülkeler


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Niue | Küçük Ülkeler Logos ❁ Ülkeler ve Şehirleri - Halklar 0 25 Şubat 2021 22:44
Rusya'da Yüz Tanıma Sistemi ile Alışveriş Dönemi Seyrüsefa Bilim-Teknik Gelişmeleri 0 12 Ekim 2020 20:44
Felsefeyi Tanıma | 10. Sınıf Felsefe Testleri Seyrüsefa Soru Bankası 8 06 Ekim 2020 20:55
Countries | Ülkeler ForumSahane❤ Yabancı Dil 0 19 Eylül 2020 03:58
Ülkeler ve Başkentleri Seyrüsefa Ülkeler ve Şehirleri - Halklar 0 01 Eylül 2020 23:15

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 18:22.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa