Forum Logo

Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kultur ve Bilgi Forumu > Forum Sahane.Com > Forum Kullanımı > Özel Günler


15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü


User Tag List

Yeni konu oluştur  Konu Kapatılmıştır
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 14 Mayıs 2021, 16:22   #1
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,413
Konular: 7277
Mentioned: 31 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü

15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü15 Mayıs


Karaları,denizleri, gökleri ile bölünmez bir bütün olan güzel yurdumuz Türkiye’de 15 Mayıs günü, hava şehitlerini milletçe andığımız “HAVA ŞEHİTLERİNİ ANMA GÜNܔdür.

Her yıl ülkemizde, 15 Mayıs günü büyük bir saygıyla, minnet ve gurur duyguları ile içtenlikle anılır.

Uçmayı başarmak ve uçakları uçurmak yolunda, yurdumuzu ve milletimizi göklerimizde korumak uğrunda, insanlık ve barış uğruna canlarını veren hava şehitlerimiz, bizlere ve dünyaya örnek ve önder olanlardır.

1630 yılında HEZARFEN AHMET ÇELEBİ, Osmanlı İmparatorluğu zamanında İstanbul Galata Kulesinden kanat takarak uçmuş, İstanbul Boğazı’nı geçerek Anadolu yakasına inmiştir. İnsanların uçmayı gerçekleştireceğinin ilk isbatı olan bu Türk önderinin başarısı, dünya milletlerine de örnek olmuş, bu uğurdaki çalışanlara inanç ve güç kaynağı olmuştur. Amerika Birleşik Devletlerinde ve Avrupa ülkelerinde uçmak ve uçak yapımı çalışmalarına önem verilmiştir. Birçok taşıma aracı olmakla birlikte, yurt savunmasında da kullanılmaya başlanmıştır. Uçak sanayisi hızla ilerlemiş ve büyük gelişmeler sağlanmıştı. Günümüzde bütün teknik yeniliklere sahip, ses hızını aşan yolcu ve savaş uçakları yapılmıştır. Ülkelerin korunmasında havacılık büyük önem kazanmıştır.

Bu konudaki çalışmalar, yurdumuzda askeri alanda başlamıştır.
1911-1912 yıllarında Türk Hava Kuvvetleri kurulmuştur. Türk subayları Avrupa’ya havacılık eğitimi için gönderilmiştir.
İlk Türk pilotları, Fransa ve ingiltere’de eğitim gören Hüseyin Münif Öğretmen, Sadi Fuat Bey, Fazıl Bey, Fethi Bey, Sadık Bey ve Nuri Beydir. Bunlardan ilk sivil pilotumuz Hüseyin Münif Bey ile Veteriner öğretmen ile Sadi Fuat Beylerdir.

İlk kadın pilotumuz da Atatürk’ün sayesinde yetişen Sabiha Gökçen’dir.

Ülkemizde Devlet hava Yolları 1938’de Türk Hava Yolları da 1956’da kurulmuştur.

İlk savaş pilotlarımızdan Fethi Bey, görevli olarak Mısır’a giderken uçağı düştü ve şehit oldu. Fethi Bey’in arkadaşları olan Sadık ve Nuri Beyler de Fethi Beyi aramaya giderken Toroslar üzerinde uçakları düştü ve şehit oldular. Yine ilk savaş pilotlarımızdan Fazıl Bey, Birinci Dünya Savaşı’nda istanbul semalarında ingiliz uçakları ile tek başına savaşıp büyük başarı kazandı. Kurtuluş Savaşı başlayınca Anadolu’ya geçti. Havacılık konuşunda büyük görevleri başardı. Ancak 27 Ocak 1923 günü yaptığı bir uçuşta uçağının motoru bozularak düştü ve şehit oldu.

Bu şehitlerimiz, bugünün pilotlarının yetişmesinde, havacılığımızın gelişmesinde ve yurt savunmasında ilk temelleri atan kişilerdir. Geleceğe güven ve umut veren kişilerdir.

Canlarını vatanı ve milleti, dünya barışı için veren bütün şehitlerimizi yalnız 15 Mayısta değil, hayatımız boyunca anıyor, kalbimizde yaşatıyoruz. Hepsinin ruhları şad olsun.


Konu Seyrüsefa tarafından (14 Mayıs 2021 Saat 16:39 ) değiştirilmiştir.
Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alt 14 Mayıs 2021, 16:28   #2
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,413
Konular: 7277
Mentioned: 31 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Yanıt: 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü


Hava Şehitlerini Anma Günü, ilk kez 1926 yılında ihdâs edildi. Daha önce 27 Ocak olan Hava Şehitlerini Anma Günü, 1935 yılında, 15 Mayıs olarak değiştirilmiştir.

Hava Şehitlerinin anılması için müstakîl olarak tören düzenlenmesine, 1926 yılında başlanmış ve 1926 yılından 1935 yılına dek, her yılın 27 Ocak gününde, Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla törenler düzenlenmiştir. Bu husus, Ulu Önder Mustafa Kemâl Atatürk tarafından 16 Şubat 1925’te kurulan ve günümüzde ise Türk Hava Kurumu genel başkanlığı adını taşıyan, Türk Tayyâre Cemiyeti’nin kuruluş yönergesinin 36’ncı maddesinde yer alan hususlara uygun olarak yerine getirilmiştir.


Muâvenet-i Millîye adlı uçağı ile Kâhire – İstanbul uçuşu yapan Pilot Yüzbaşı Fethi Bey ve Gözetleyicisi Kıdemli Üsteğmen Sâdık Bey’in uçağı, 14 Şubat 1914 târihinde Suriye’de, Taberîye gölü civârında düşmüş ve ikisi de şehit olmuşlardır.

Bu ilk hava şehitlerinin anısına, İstanbul Fâtih’teki Saraçhâne semtinde, 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt, 1916 yılında bitirilerek, törenle açılmıştır. Bu açılış töreni, aynı zamanda ilk anma töreni olmuştur. Atatürk’ün emriyle kurulmuş olan Türk Tayyâre Cemiyeti’nin kuruluş yönergesindeki 36. madde ile 27 Ocak günü Türkiye Tayyâre Şehitlerini Anma Günü olarak kabûl edilmiştir.

Daha sonra, Türk Hava Kurumu’nun 1935 yılında aldığı bir kararla törenlerin, 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verilmiştir. Son değişikliğe kadar 1935 yılından îtibâren ise Hava Şehitlerini Anma Günü törenleri yapılmaktaydı.

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Alt 14 Mayıs 2021, 16:38   #3
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,413
Konular: 7277
Mentioned: 31 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Yanıt: 15 Mayıs Hava Şehitlerini Anma Günü
HAVA ŞEHİTLERİ ANMA GÜNÜ

Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun ilk yıllarında hem Türk Hava Gücü’nün tanıtılması hem de İslam ülkeleri arasında bir dostluk ve yakınlaşma sağlamak amaçlarını taşıyan bir İstanbul-Kahire seferi düzenlenmiştir. İstanbul-Kahire uçuşunda 27 Şubat 1914’te şehit olan Yzb. Fethi ve Yzb. Sadık Beyler ile yine aynı uçuşta 11 Mart 1914’te şehit olan Tğm. Nuri Bey, Türk Hava Kuvvetleri’nin ilk şehitleridir.

HAVA ŞEHİTLERİ ALBÜMÜ
Bu ilk Hava Şehitlerinin anısına, İstanbul’un Fatih semtinde 1914 yılında bir anıt yapılmasına başlanmış ve anıt 1916 yılında bitirilerek törenle açılmıştır. Bu anıtın açılışında yapılan tören, aynı zamanda Türk Hava Şehitleri için düzenlenmiş olan ilk anma günü olmuştur. Bu tarihten 1926 yılına kadar geçen dönem içinde, Hava şehitleri’nin anılması için müstakil olarak bir tören düzenlenmemiştir.

Hava Şehitleri’nin anılması için müstakil olarak tören düzenlenmesine 1926 yılında başlanmış ve 1926 yılından 1935 yılına kadar her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerinin Anma Günü adıyla törenler düzenlenmiştir. Bu husus, Yüce Önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından 16 Şubat 1925’te kurulan ve günümüzde Türk Hava Kurumu genel başkanlığı adını taşıyan Türk Tayyare Cemiyeti’nin kuruluş yönergesinin 36 ncı maddesinde yer alan hususlara uygun olarak yerine getirilmiştir.

Yönergenin 36 ncı maddesi şöyledir;

30 Ağustos Zafer Bayramı aynı zamanda Havacılık Bayramı’dır. Her yılın 27 Ocak günü, Türkiye Tayyare Şehitleri’ni anma günü olarak kabul edilmiştir. 27 Ocak günü öğleyin Türkiye semalarında uçuş faaliyeti bir saat durdurulur. Cemiyet şubelerinin düzenledikleri törenlerle Hava Şehitleri ziyaret edilir.

Hava Şehitleri’ni Anma Günü’nün 27 Ocak olarak kabul edilmesinin nedeni, Balkan Savaşı ve 1nci Dünya Savaşı’nın birçok cephesinde pilot olarak görev yapmış ve İstiklal Savaşı döneminde Türk Havacılığı’nın hem kurucusu, hem öğretmeni, hem de üstün niteliklere sahip bir pilotu olan Bnb. Fazıl BEY, 27 Ocak 1923 günü görev uçuşunda şehit olmuştur. İşte bu büyük havacının şehadet tarihi bütün “Hava Şehitlerimiz” için anma günü olarak kabul edilmiştir.

1926 yılından itibaren 1935 yılına kadar 10 yıl süreyle her yılın 27 Ocak gününde Hava Şehitlerini Anma Günü adıyla tören düzenlenmiş fakat ocak ayının, Türkiye’nin en soğuk aylarından biri olması, yurdun birçok yerinde Hava Şehitlerini Anma Günü’nün arzu edilen şekilde yapılamamasına neden olmuştur.

Türk Hava Kurumu’nun 1935 yılında yapılan 6ncı kurultayında yerel yöneticilerin de görüşleri alındıktan sonra, daha önce her yılın 27 Ocak gününde yapılmakta olan Hava Şehitlerini Anma Günü’nün 1935 yılından itibaren her yılın 15 Mayıs gününde yapılmasına karar verilmiştir. Bu karar gereğince 1935 yılından itibaren Hava Şehitlerini Anma Günü törenleri her yılın 15 Mayıs gününde yapılmaktadır.

İzmir’in işgal edilmesiyle Miralay Fethi ve gazeteci Tahsin ile beraberindeki dokuz kişinin şehit edildiği 15 Mayıs tarihi “Hava Şehitlerini Anma Günü” olarak kabul edilmiştir. 1935 yılından beri bu gün “Hava Şehitleri Anma Günü” olarak anılır.
GÖKLERİN ASLANLARINA


Sizi andık biz yine yere sığmaz gururla
Alınlarınızdaki nurdan ayrı bir nurla
Bizim gözlerimizin artık kamaşması zor,
Gerçi güneşe baksak gözlerimiz doluyor;
Sizi hatırlıyoruz, göklerin aslanları.
Anayurdun uğrunda kalbinizin kanları
Bir defalık dökülüp kurumadı toprakta,
Yayılıyor göklere her gurup, her şafakta...
Sallanan mendiliniz bize gökten, her şafak,
Her gurup, boynunuzdan rüzgara katılarak,
İnen kanlı bir eşarp: çırpınıyor, yanıyor...
Her akşam ufuktaki kalpler size kanıyor...
Başka yerin gurubu hasta, ölgün ve sarı;
Kanınızdan nasipsiz, göklerin çocukları.
Yıldızlar sizin bize kırpılan gözleriniz,
Rahatlaşıyor bizi seyrederken yeriniz,
Nasıl çırpınıyoruz size layık olmaya,
Gönlü kanatlı şimdi Türkiye’de her yaya.

Behçet Kemal ÇAĞLAR


Konu Seyrüsefa tarafından (14 Mayıs 2021 Saat 16:41 ) değiştirilmiştir.
Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır  
Konu Kapatılmıştır

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
anma, günü, hava, mayıs, Şehitlerini


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
4 Nisan Deniz Şehitlerini Anma Günü Seyrüsefa Özel Günler 0 03 Nisan 2021 16:59
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü Seyrüsefa Özel Günler 8 19 Mart 2021 22:50
12 Mart İstiklâl Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü Logos ❁ Özel Günler 5 19 Mart 2021 22:47
10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Günü FSahane ✮ Atatürk Videoları 1 10 Kasım 2020 13:49
Hepsi Senin Sayende | 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü FSahane ✮ Atatürk Videoları 0 10 Kasım 2020 13:47

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 18:46.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa