Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür, Sanat ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ SAĞLIK ❁ > Farklı Sağlık Alanları > Onkoloji


Damak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 11 Mart 2023, 07:05   #1
...ÖZ...

MaiAlmila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2021
✮ Burç: Yükselen Terazi
✮ Hobi: Bilgi Sevgisi
✮ Mesajlar: 8,938
✮ Konular: 5180
✮ Bahsedilenler: 5 Post(s)
✮ Etiketler: 3 Thread(s)
@MaiAlmila
Standart Damak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanseri Neden Olur?

Damak kanseri, damaktaki hücrelerin anormal bir şekilde büyüyüp tümörleşmesi sonucu meydana gelir. Damak kanserine neden olan birçok farklı faktör bulur. Bu durumun en sık görülen sebeplerinden bazıları arasında; yetersiz ağız-diş bakımı ve damağın, protez ve çeşitli diş tedavilerinden sonra tahriş olması yer alabilir.

Genel olarak damak kanserine neden olan unsurlardan bazıları ise şunlardır:
 • Ağız ve dişlerdeki hijyen eksikliği
 • Diş hastalıklarının tedavi edilmemesi
 • Sık sık yapılan protetik tedaviler
 • İleri yaş
 • Alkol kullanımı
 • Sigara kullanımı
 • HPV (İnsan papilloma virüsü) ile enfekte olma
 • Bağışıklık sistemini düşüren ilaç tedavileri
 • Sağlıksız beslenme alışkanlıkları
Sert Damak Kanseri Nedir?
Damak, ağzın çatısını oluşturan sert ve yumuşak iki ayrı yapıda bulunur. Yumuşak damak, damağın arka kısmını oluşturan kas ve dokulardır. Sert damak ise ağız çatısının önünü oluşturan ve damak kemiğini içeren bir yapıdır. Damağın 3/2 sini oluşturan sert damak, ağzın yapısını şekillendirir. Damağın kemikli kısmında meydana gelen habis tümöral dokular, sert damak kanserini ifade eder.

Damak Kanseri Belirtileri

Damak kanseri belirtileri, hastalığın başlarında çok belirgin olarak görülmeyebilir. Damakta şişme, tahriş hissi ve küçük kabarcıklar sıklıkla görülen semptomlar arasında yer alabilir. Disfaji olarak bilinen, ağızda yutma güçlüğü ve ağrıya neden olan rahatsızlık da damak kanserinin yaygın belirtilerindendir.

Genel olarak damak kanseri belirtilerinden bazıları aşağıdaki gibidir:
 • Damakta kanama
 • Dile takılan kitle
 • Boğaz ağrısı
 • Ağız kokusu
 • Gevşeyen dişler
 • İyileşmeyen ağız yaraları
 • Boyun bölgesinde şişme ve ağrı
 • Ağız içinde oluşan beyaz-kırmızı lekeler
 • Kulak ağrısı
 • Konuşma zorluğu
 • Tat alma bozukluğu
 • Genel ağız ağrısı
 • Yutma ve çiğneme zorluğu
 • İştahsızlık
 • Kilo kaybı
Damak Kanseri Nasıl Teşhis Edilir?
Hastalar, damak kanserinde görülebilen bazı şikâyetleri olduğunda doktorlara başvurur. Doktorlar ise ilk olarak şikâyetlerin neler olduğunu saptamak için hastalık öyküsü ve fizik muayene yapar. Edinilen ilk bulgulara göre gerekli durumlarda ise diğer tanı yöntemlerine başvurulabilir.

Damak kanserini teşhis etmek için kullanılan yöntemlerden bazıları ise şöyledir:

Damağın İncelenmesi: Doktorlar, damağı ve çevre dokuları detaylı incelemek için küçük bir kamera kullanır. Böylece, damaktaki tahrişin veya yaranın durumu görülebilir.

Doku Örneği Alınması: Doku örneği alınması, biyopsi olarak da bilinen bir tanı yöntemidir. Damakta oluşan lezyonun kanser hücresi olup olmadığının kesin olarak belirlenebilmesi için cerrahi yöntemle bir doku örneği alınır. Alınan doku örneği, patoloji uzmanları tarafından mikroskobik yöntemlerle incelenir. İncelenen doku örneği kanserli ise kanserin ne derecede olduğunu da gösteren rapor, ilgili doktora bildirilir.

Görüntüleme Yöntemleri: Çeşitli görüntüleme yöntemleri ile kanserin boyutu, konumu, çevre dokulara yayılımı ve hangi evrede olduğu gibi farklı parametreler belirlenmiş olur. Damak kanserinin teşhisinde başvurulan görüntüleme teknikleri arasında; BT (bilgisayarlı tomografi), MR (manyetik rezonans görüntüleme), PET (pozitron emisyon tomografisi) yer alır.

Damak Kanseri Tedavisi

Damak kanseri tedavisi, diğer kanser türleri ile benzer tedavi yöntemlerini içerir. Tedaviyi belirleyen faktörler arasında; başta kanserin yeri, boyutu ve hangi evrede olduğu olmak üzere, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da yer alabilir. Genel olarak damak kanserinde başvurulan tedavi yöntemleri ise şunlardır:

AMELİYAT
Ameliyat ile damaktaki tümör dokusu, cerrahi yöntemle alınır. Ameliyatın kapsamı, kanserli dokunun büyüklüğüne ve bulunduğu yere göre değişebilir. Bazı hastaların ameliyattan sonra hastanede kalması gerekirken bazı hastalar ise aynı gün içinde taburcu edilebilir. Ameliyat esnasında cerrahlar, gerekli hallerde kanserin yayıldığı diğer organları da alabilir.

RADYASYON TEDAVİSİ
Radyasyon tedavisi, kanserli hücreleri öldürmeye yarayan yoğun enerjili X-ışınlarının kullanılmasıdır. Radyasyon tedavisine genellikle, damak kanserinin ilk evlerinde başvurulur ve böylelikle kanserin diğer hücrelere yayılması engellenebilir. Bu yöntem, bazı hastalar da tek başına veya kemoterapi ile birlikte uygulanabilir.

KEMOTERAPİ
Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmeye veya küçültmeye yarayan güçlü ilaçların verilmesidir. Bu yönteme sıklıkla ileri evredeki kanser hastalıklarını tedavi etmek ve hastalığın yeniden nüksetmesini engellemek için başvurulabilir.

REKONSTRÜKTİF CERRAHİ
Rekonstrüktif cerrahi ye kanserin nerede bulunduğuna ve ne kadar yayıldığına bağlı olarak ihtiyaç duyulabilir. Bu işlem, hasar görmüş doku ve organların onarılması işlemlerini kapsar.

REHABİLİTASYON HİZMETLERİ
Rehabilitasyon hizmetleri ile kanserle sekteye uğrayan konuşma ve yutkunma yetisinin tekrar kazandırılması sağlanabilir. Rehabilitasyon yöntemleriyle ayrıca kemoterapi ve radyasyon tedavilerinin yan etkileri de en aza indirilmeye çalışılır.

PALYATİF BAKIM
Palyatif bakım, destekleyici bakım olarak da bilinen bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemle, kanser gibi ciddi ve iyileşmesi uzun sürebilen hastalıklarda, hastaların ağrı-acı hislerinin giderilmesi ve genel yaşam kalitesinin sağlanması amaçlanır.

PSİKOLOJİK DESTEK
Kanserle başa çıkmanın en etkili yöntemlerinden biri, psikolojik durumun iyi tutulmasıdır. Kanser döneminde ihtiyaç duyulan duygusal destek için başta aile üyeleri olmak üzere, yakın çevreyle ilişkilerin güçlü tutulması gerekir. Hastalıkla ilgili korkular ve tedavi sürecinin daha iyi geçmesi için profesyonel bir yardım almak da faydalı olabilir.

Damak Kanserini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

Her kanser türünde olduğu gibi damak kanserinin önüne geçmek için de alınması gereken bazı önlemler olabilir. Bu önlemlerden bazıları ise şunlardır:

Sigara Kullanmamak: Sigara, damak kanserine sebep olan en önemli faktörler arasında yer alır. Bu sebeple sigara kullanımı varsa bırakmanız, kanserin önüne geçmede fayda sağlayabilir.

Alkolü Sınırlamak: Düzenli alkol tüketimi, damak kanserine neden olan bir diğer önemli faktördür. Alkol tüketimini bırakmak veya sınırlamak, bu hastalığın görülme riskini azaltabilir.

Ağız ve Diş Bakımını İhmal Etmemek: Ağız ve dişlerdeki hijyen eksikliği, ağız ve diş problemlerine ek olarak damak kanserine de neden olabilir. Bu sebeple dişleri düzenli fırçalamak başta olmak üzere, diğer bakım uygulamalarını düzenli yapmak, damak kanserinin oluşmasını aza indirebilir.

Düzenli Diş Muayenesi Yaptırmak: Düzenli yaptırılan diş kontrolleri, hem dişteki sorunların tedavisi hem de damakta oluşan tümörleşmenin tespiti için önemlidir. Bu nedenle hiçbir şikâyetiniz olmasa bile yılda en az 1 kez diş muayenesi yaptırmak, damak kanserinin erken tespiti için fayda sağlayabilir. Mevcut ağız-diş problemlerinde ise daha sık diş doktoruna görünmek gerekir.

HPV Aşısı: HPV aşısı yaptırmak, damak kanseri riskini azaltabilecek önemli bir önlemdir. Ancak, bu aşının sizin için uygun olup olmadığı konusunda mutlaka bir tıbbi değerlendirme gerekir.

Sağlıklı Beslenmek: Karbonhidratlı, şekerli ve asitli besinleri sıkça tüketme, damak kanserine sebebiyet verebilir. Bu nedenle bu tarz besinleri tüketmemek ve beslenme programına bol miktarda taze meyve-sebze eklemek, kansere yakalanma riskini azaltabilir.

Damak Kanserinde İyileşme Süreci

Damak kanseri, erken tespit edildiği takdirde iyileşme oranı yüksek bir kanser türüdür. Ancak, oluşan şikâyetlere rağmen gerekli kontroller yaptırılmaz ve tedaviye geç kalınırsa hastalık, diğer organlara yayılıp, daha ciddi bir boyuta dönüşebilir. Damak kanserinde ortaya çıkan herhangi bir belirtinin görülmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora başvurmak, tedavinin olumlu seyri için oldukça önemlidir.

Damak Kanseri Nasıl Yayılır?

Damak kanseri, diğer ağız kanseri türlerinde olduğu gibi metastaz (yayılım) yapabilecek bir kanser türüdür. Kanser genellikle, vücudun bağışıklık sistemini oluşturan hücrelerin olduğu lenfomatik sisteme saldırabilir. İlk yayılım gösterdiği yerlerin başında ise boyunda bulunan lenf bezleri gelir. Kanser ayrıca çenenin arkası gibi yakın dokulara veya çevredeki deri kısımlara da yayılabilir.

Siz de, damak kanserini işaret eden bazı belirtiler ve şikâyetler yaşıyorsanız mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

MaiAlmila isimli Üye şuanda online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
belirtileri, damak, kanseri, tedavisi


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Böbrek Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Logos ❁ Kadın - Erkek - Çocuk Sağlığı 0 07 Aralık 2020 02:21
Mesane Kanseri Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Logos ❁ Kadın - Erkek - Çocuk Sağlığı 0 07 Aralık 2020 02:17
Prostat Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Logos ❁ Erkek Sağlığı 0 07 Aralık 2020 02:03
Testis Kanseri Belirtileri ve Tedavisi Logos ❁ Erkek Sağlığı 0 07 Aralık 2020 01:56
Akciğer Kanseri Belirtileri Nelerdir? Firuzende ✮ Onkoloji 0 17 Kasım 2020 07:55

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 06:29.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa