Forum Logo

Geri Git   ForumSahane.com | Genel Kültür ve Bilgi Forumu > FORUM SAHANE EĞİTİM-ÖĞRETİM ALANI > Meslekler ve Akademik Programlar

Meslekler ve Akademik Programlar Çeşitli meslek dallarının tanıtıldığı bölümdür.


Zootekni Bölümü

Çeşitli meslek dallarının tanıtıldığı bölümdür.


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 13 Eylül 2020, 05:42   #1
Forum Ekibi
 
ForumSahane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 06 Ağustos 2020
Mesajlar: 1,300
Konular: 995
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Zootekni Bölümü

Zootekni Bölümü

Zootekni bölümünün genel amacı, son teknolojiler ile hayvansal üretim ve hayvansal üretim problemlerini yapılan araştırmalar ile çözüme ulaştıracak ve hayvan yetiştirme konusunda uzman olacak kişileri bilimsel eğitim ile yetiştirmektir.

Zootekni bölümü mezunları ar-ge çalışmalar ile hayvan üremesini nasıl daha verimli hale getirebileceklerini bulmaya çalışırlar.

Zootekni bölümünü 4 yıllık lisans bölümüdür. Ziraat Fakültesine bağlı bir bölümdür. Bölümü başarı ile tamamlayan kişilere “Ziraat Mühendisi” unvanı verilir.

Zootekni bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrencilerde hayvanlardan korkmayan, hayvanlara karşı sevgi besleyen, sorumluluk sahibi, sabırlı, disiplinli, araştırmaya hevesli olacak özellikte öğrenciler aranmaktadır.

Zootekni Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?
Zootekni bölümünde, 4 yıllık lisans eğitimi verilir. Öğrencilerin bölümlerini başarı ile tamamlamaları için 240 AKTS kotasını doldurmaları gerekmektedir ve zorunlu derslerinin tamamını başarı bir şekilde tamamlamaları gerekmektedir.

Zootekni Bölümü Dersleri Nelerdir?
Zootekni bölümünü tercih etmeyi düşünen öğrenciler eğitim hayatları boyunca birçok kimya ve biyoloji ağırlıklı dersler ile karşı karşıya geleceklerdir.

Zootekni bölümünü tercih listesinde bulunduran aday öğrenciler için;

Zooloji,
Genel Kimya,
Genel Mikrobiyoloji,
Tarımsal Mekanizasyon
Hayvan Davranışları,
Hayvan Sağlığı ve Hastalıkları,
Çayır Mera ve Yem bitkileri Yetiştiriciliği,
Üreme Biyolojisi ve Suni Tohumlama,
Hayvan Islahı,
Gıda Bilimi ve Teknolojisi,
Başta olmak üzere, birçok dersten 4 yıl boyunca sorumlu olacaklardır. Bu dersleri başarılı bir şekilde bitirdikleri takdirde ‘‘Zootekni Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir.

Zootekni Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?
Zootekni bölümü mezunları, büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvan üretimi, yetiştirme ve araştırma bölümlerinde birçok işe sahiptirler. Bu alanların dışında hayvan besleme laboratuvarları ve genetik laboratuvarlarında da birçok iş ile ilgilenirler. Mezunların iş hayatlarında ana amacı daha verimli bir şekilde hayvan üretilmesini sağlamaktır. Zootekni mezunlarının başlıca çalıştığı yerler aşağıda listelenmiştir;

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı,
Yem Fabrikaları,
Laboratuvarlar,
Özel Çiftlikler,

Zootekni Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?
Zootekni bölümü mezunları, özel çiftliklerde ve özel laboratuvarlarda çalışabilme olanakları bulunmaktadır. Mezun olan bireyler gerekli sınavları geçmeleri halinde, akademisyen olarak kariyerlerine devam edebilirler.
ForumSahane isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
bölümü, zootekni


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 14:28.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa