Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < İNANÇ ALANI > > Kur'an-ı Kerim


Kur'an'ın Mûcize Oluşu


User Tag List

Like Tree8Likes
  • 1 Post By Seyrüsefa
  • 3 Post By Charismax
  • 4 Post By Ağaçkakan

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 21 Ekim 2020, 22:30   #1
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,513
Konular: 7562
Mentioned: 39 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Kur'an'ın Mûcize Oluşu

Kur'an'ın Mûcize Oluşu

Kur'an, üslûbu ve içeriği bakımından akıllara durgunluk veren, hayrette bırakan büyük ve ebedî bir mûcizedir. Diğer peygamberlerin mûcizeleri, dönemleri geçince bittiği, onları yalnız o dönemde yaşayanlar gördüğü halde, Kur'an mûcizesi kıyamete kadar sürecektir.

Kur'ân-ı Kerîm hem söz hem de mâna yönünden mûcizedir ve eşsizdir. Onun söz yönünden mûcize oluşu, Arap edebiyatının en üst noktada olduğu bir dönemde inmesine rağmen, Araplar'a kendisinin bir benzerini getirmeleri için meydan okumuş olması, onları bu konuda âciz bırakmasıdır:

"De ki: Andolsun, bu Kur'an'ın bir benzerini ortaya koymak üzere insanlar ve cinler bir araya gelseler, birbirlerine destek de olsalar, onun benzerini ortaya getiremezler" (el-İsrâ 17/88).

"Eğer kulumuza indirdiklerimizden herhangi bir şüpheye düşüyorsanız, haydi onun benzeri bir sûre getirin. Eğer iddianızda doğru iseniz Allah'tan başka şahitlerinizi (yardımcılarınızı) çağırın. Bunu yapamazsanız –ki elbette yapamayacaksınız– yakıtı, insan ve taş olan cehennem ateşinden sakının..." (el-Bakara 2/23-24; ayrıca bk. Hûd 11/13; et-Tûr 52/33-34).

Kur'ân-ı Kerîm mâna yönüyle de mûcizedir. Hz. Muhammed'in okuma yazma bilmeyen bir kimse iken, Allah'tan aldığı vahiy ile insanlara bildirdiği Kur'an, en yüksek gerçekleri de kapsamaktadır. İster pozitif ister sosyal bilimler alanında, insanlığın asırlar sonra ulaştığı gerçekler, asırlar önce Kur'an tarafından haber verilmiş, hiçbir buluş, onun getirdiklerinin aksini ortaya koyamamıştır. Aksine bilimsel gelişmeler, Kur'an'ın anlaşılmasını kolaylaştırmıştır.
güneşinoglu likes this.

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Temmuz 2021, 02:56   #2
Özel Üye

 
Charismax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 10 Ağustos 2020
Yaş: 32
Mesajlar: 424
Konular: 56
Mentioned: 30 Post(s)
Tagged: 9 Thread(s)
Standart Yanıt: Kur'an'ın Mûcize Oluşu

Kuranın mucize oluşunu anlamayan insanlar var çok doğal bir insan davranışı bu... mesela insanlar diyorki allah kuranı ben koruycam diyor ben bunu değiştirsem insanlar nasıl anlayacak diyor.. size en basit örnekle allahın nasıl koruduğunun bir örneğini vermeye çalışayım...


6666 ayet diyoruz kuranı kerim için aslında daha fazla (: neyse o konuya girmiycem kuranı kerimde bir kelime veya bir ayet değiştirdiğinizde insan eliyle... o değiştirdiğiniz ayet kelime şidde' bile dahil buna insan eliyle yazılmadığı için ve insan eliyle değiştirilmeye çalıştığı için... yazdığınız düzmece ayet orada sırıtır ve bunu çok kolay anlarsınız... çünkü insanın kapasitesi anlamaya yeterlidir .. o kurandaki ayeti değiştirip tüm anlamını yitirmesini sağlayacak kapasitede bir beyin yok yer yüzünde.. çünkü 6666 ayetin hepsi bir çizgide bir ipe dizilmiş boncuk gibi dengelidir... ve bu denge ayrı ayrı zamanlara ayrı ayrı kısaslara tarih olarak gelsede allah öyle bir dengelemiş'ki bunu diyorsunki o kadar ayet okudum bu ayet diğer ayetlerin devamı olamaz... çünkü zamanında değiştirmeye çalışmışlar olmamış yani bunun deneyleride yapılmış... kuranın anlam bütünlüğü kesinlikle insan tarafından değiştirilemiyor... yer yüzünde hiç bir güç'de bunu başaramıyor... bilim kuranla ters olsa dahi bilimin bile kabul ettiği bir görüştür bu...

Sahip olduklarım benim nimetimdir.
Fazlasını istemiyorum muhafaza edeyim yeter.
Charismax isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 01 Temmuz 2021, 22:43   #3
Özel Üye

 
Ağaçkakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 03 Ağustos 2020
Mesajlar: 143
Konular: 6
Mentioned: 27 Post(s)
Tagged: 11 Thread(s)
Standart Yanıt: Kur'an'ın Mûcize Oluşu

Kuran söz olarak hiç değiştirilmemiş olsa bile içerik olarak onu pek çok bakımdan bambaşka bir anlama büründürmüşler. Egemen anlayış, Kuran'dan başka bir din ortaya çıkarmış.

Mesela Kuran'da Nebe süresi, 33. Ayet vardır. Şu meşhur ayet. Aslında birbirine denk üzüm tanelerinden söz eder ama erkek egemen anlayış onu çarpıtıp "tomurcuk göğüslü kızlar" diye anlamayı seçmiştir. Cennette huriler olduğu ve erkeklere hizmet edeceği inancını bu şekilde desteklemişler.

Daha başka pek çok ayet bu şekilde farklı bir anlama büründürülerek benimsetilmiştir. O kadar öyle ki, doğarken ezilenlerin, kölelerin, mağdurların, fakirlerin dini olarak ortaya çıkan bir kitap; Hz. Muhammed sonrasında, egemen güçlerin ve erkek egemen zihniyetin elinde kadını erkeğin kölesi yapan, haksız ve zalim düzenlere boyun eğme amacıyla kullanılmaya çalışılmıştır.

Zengin ve nüfuzlu birini dine çekmek için uğraşan Muhammed'i, o sırada yanına gelen fakir bir insanı başından savdığı için eleştiren bir kitaptır bu. "Ne kadar az şükrediyorsunuz" diyen bir kitap...

Ama daha sonraları, kadını eve hapsetmek, erkeği köleliğe itaat ettirmek için kullanılan bir kimliğe sokmak istediler onu.
Ağaçkakan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
kuranın, mucize, oluşu


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Acı Biberin 5 Mucize Faydası Seyrüsefa Şifalı Bitkiler 0 12 Eylül 2020 01:18
Hazreti Eyyüb’ün Evindeki Mucize Seyrüsefa Peygamberler ve Sahabeler 0 06 Eylül 2020 02:27
Hz.Ömer’in (r.a) Müslüman Oluşu Seyrüsefa İslam Tarihi 0 06 Eylül 2020 00:05
Ankara'nın Başkent Oluşu (13 Ekim 1923) ForumSahane❤ Tarih - İnkılap Tarihi 0 22 Ağustos 2020 08:33
Ceviz Kabuğundaki Mucize Seyrüsefa Şifalı Bitkiler 0 05 Ağustos 2020 18:27

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 19:23.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa