Forum Logo

Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kultur ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < GENEL KÜLTÜR ALANI > > Kitap Dünyası


Özgün Bir Yazar Jack London


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 29 Ocak 2021, 01:15   #1
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,413
Konular: 7277
Mentioned: 31 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Özgün Bir Yazar Jack London

Özgün Bir Yazar Jack London

...
Jack London bir maceraperesttir, bir eylemcidir ve belli zamanlarda da serseridir.
London, Annesi ruhsal sorunları olan ve gayri meşru bir ilişkiden doğan, babasıyla ancak 20’li yaşlarda sadece birkaç mektup üzerinde tanışabilmiş bir kişidir.
Orta öğrenimi bitirdikten sonra liseye maddi koşullar nedeniyle gidememiş ve fabrikalardan tutun istiridye korsanlığına, ütücülükten tutun fok balığı avcılığına ve hatta savaş muhabirliğine kadar çok fazla sayıda işte çalışmıştır.

Jack London’un edebiyat açısından diğer yazarlardan ayrıldığı noktaya gelirsek bu da hemen hemen yazdığı bütün romanların otobiyografik olmasıdır. Ama bu sıradan bir başından geçenleri anlatan, amacı sadece kendini tatmin etmek olan ve bir heyecan içermeyen bilinçsizce yazılmış otobiyografi değildir.

London’un bir kitabını okuyan artık onun yaşamının bir parçasını keşfetmiştir. Hayatının belli dönemlerini belli kitaplarında anlatan yazarın kitapları arasında konu bütünlüğünü yakalamak ve kendi içindeki tutarlılığı görmek mümkündür. Bu kendini anlatma daha doğrusunu hayatını anlatma işini bilinçsizce ve sorgulamadan yapmadığını, romanlarındaki tek bir karektere değil de birçok karektere kendisinin farklı özelliklerini vermesinden anlamak çok zor değildir. O, Nietsche’nin devinim kazanmış, hayatın içine girmiş hâlidir. Gerçek peşinde korkusuzca geçmiş macera dolu bir hayattır onunkisi.

“Gerçeği saklıyorsanız; ya da herkesin içinde tüm açıklığıyla ortaya koyamıyorsanız, gerçeğin ne olduğunu bilmiyorsunuz demektir. Gerçekle yüzyüze gelmek isterim. Biri çıkıp da bana gerçeğin ne olduğunu anlatsa…” demiştir London.
Bu gerçek uğrunda kendi yarattığı ve aynı zamanda kendisinin bir parçası olan karekterlerini acımasızca ezer.

“Deniz Kurdu” romanı buna iyi bir örnektir. Romanda iki zıt karekter vardır biri materyalist kaptan Wolf Larsen – ki Nietsche’nin üstinsan tipini andırır- diğeriyse idealist burjuva Bay Van Weyden’dir. Bu karekteri fikirsel hatta zaman zaman fiziksel olarak durmadan çarpıştırır London ve amacı tamamen güçlünün üstünlüğüne dayanan, bütün değer ve toplumsal ahlaktan soyutlanmış karekterle kibar ,insanlığı bir değer olarak gören ve toplum tarafından saygı gören karekter arasında seçim yaptırmak veyahut birini kötülemek değildir. Tek amacı gerçekliği yansıtmaktır.
London’un fikirsel yapısında Nietsche, Darwin, Spencer ve Marx gibi isimler etkin rol oynarlar. Tabii burada Nietsche ve Marx nasıl olurda yan yana olur? Gibi bir sorunun kafalarda oluşması çok muhtemeldir. Fakat bunu kendi içerisinde kısmen tutarlı bir boyutta tutmayı başarmıştır detaylarına burada yer vermeyeceğim.

Bir de serseri Jack London vardır ki o da oldukça enteresandır. O günlerini anlattığı kitap “Yol” isimli eserdir. Çocuk yaşta yapmak zorunda olduğu işlerden ve yaşamdan – özellikle konserva fabrikalarında çok uzun süre çalışıp çok az para aldığı zaman – bunalan London, Beat Kuşağı’nın zamanla bir parçası olacaktır. Trenlerin arkasında kaçak şekilde yolculuk etmiş, insanlara farklı farklı hikayeler kurgulayarak dilenmiş, altın avcılığına yeltenmiş ve asla bir serüven olarak gördüğü yaşamdan kopmamıştır.

Çok önemli kitaplarından biriyse başlığı “Vahşetin Çağrısı” olarak çevrilen orijinali “The Calling of the Wild” olan kitabın yanlış çevirisi, yaban hayatı vahşet olarak göstermekle Jack London’un anlatmaya çalıştığı kitabın fikrine zarar vermiştir. Vahşetin aksine kitapta her ne kadar modern dünyada yaşasak da doğanın, tehlikenin ve yapısı gereği hem kendi içinde hem de birbirleriyle savaşmakta olan canlıların durumunu gerçekçi bir şekilde gözler önüne sürer ve doğal seçilime yer verirken bunu da bir köpeğin gözlerinden yapaylıktan kaçarak doğaya dönme arzusunu vurgulayarak yapar.

Jack London tarihte yaşarken hak ettiği yeri bulamamış birçok yazar gibi değildir. Elbette yazarlık kariyerinin başlarında yazılarını dergilere defalarca postalayarak kabul görene kadar büyük sıkıntılar çekmiştir fakat belli bir kırılma noktasından sonra zamanla başta ABD’nin sonra da dünyanın en çok tanınan ve en çok kazanan yazarlarından biri olmuştur.Para ihtiyacı olduğu için yazmak zorunda olan London kırkın üzerinde eser yazmıştır. Bu eserlerin çoğunluğu hikaye kalanı da roman ve makaledir.İlk yazdığı hikayelerde özellikle Alaska’da altın avcılığı günlerinde gördüklerini yazdığında eleştirmenler tarafından üslubuna çok dikkat çekilmiştir. Dilindeki ve karekterlerdeki canlılığa övgü yazıları yağmaktadır. Ama tabii ki de bu kadar üretken olan ve para kaygısı da güden bir yazarın bütün eserlerinin çok büyük edebi değer taşımasını beklemek mantıksızca olacaktır.Bunu değerlendirmenin en iyi yolu bence bir yazar öldükten sonra kalan eserlerine bakılarak karar verilmesidir. Çünkü bugün Jack London’u edebiyatın önemli bir parçası yapan hikayeleri değil romanlarıdır. Tarih sanatsallıktan uzak olan eserlerini zamanla bir elek gibi elemiştir.

İnişli çıkışlı, sürekli dalgalanmalarla geçen bir yaşam ve bunun sonucunda yıpranan sinir sistemi bir gece yüksek doz morfinle son bulmuştur.


Erkin Şen

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
bir, jack, london, yazar, Özgün


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Özgün Yazarlık Nedir? Seyrüsefa Denemeler- Güzel Yazılar 0 29 Ocak 2021 01:11
Yazar Odaklı Kuramlar | Edebiyat Kuramları FSahane ✮ Edebiyat 0 13 Aralık 2020 10:52

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 18:05.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa