Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür, Sanat ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ SAĞLIK ❁ > Farklı Sağlık Alanları > Gastroenteroloji


Helikobakter Pilori ve Tedavisi


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 24 Şubat 2023, 23:34   #1
Prenses
Çavlan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 08 Nisan 2022
✮ Mesajlar: 223
✮ Konular: 193
✮ Bahsedilenler: 0 Post(s)
✮ Etiketler: 1 Thread(s)
@Çavlan
Standart Helikobakter Pilori ve Tedavisi

Helikobakter Pilori ve TedavisiHelikobakter pilori nedenleri

Sebebini bilemediğiniz şiddetli karın ağrıları ve hazımsızlığın altında yatan sebep midenizi etkisi altına alan helikobakter pilori olabilir. Helikobakter pilori mideye yerleşip gastrit ve ülselere yol açabilen mikroorganizmadır. Mide mukozası olan yerlerde enfeksiyona sebep olurken tüm sindirim sistemini etkilemez.

Helikobakter pilori belirtileri
  • Akut enfeksiyon
  • Karın ağrısı
  • Bulantı
Bu semptomlar kronikleşerek devam eder. Bazen ağız kokusuna da neden olabilir. Ağız kokusunun başlıca sebepleri diş, dişeti hastalıkları, boğaz, geniz enfeksiyonları, kronik sinüzit, akciğer problemleridir. Ağız kokusu bunlardan kaynaklanmazsa, sebep helikobakter pilori olabilir. Ancak helikobakter pilori olan her hastada da ağız kokusu görülmez.

Helikobakter pilori bulaşıcı mı?

Dünya nüfusunun yarıdan fazlası bu mikroorganizma ile enfektedir. Düşük sosyoekonomik düzey, kalabalık yaşam koşulları, yetersiz temizlik ve hijyen en önemli sebeplerdir. Enfeksiyon 6 yaşına kadar bulaşabilir. İnsandan insana bulaşma durumu vardır. Bu, ağızdan-ağıza veya dışkıdan-ağız yoluyla olabilir.

Helikobakter pilori testi

Üre-nefes testi, gaitada (dışkıda) helikobakter pilori antijeni testi ya da endoskopik mide biyopsilerinde bakteri görülerek tanı koyulur.

Helikobakteri pilori tedavisi

Bakterinin antibiyotik direnci nedeniyle, tedavisi 2’li ya da 3’lü antibiyotik tedavisi ve proton pompa inhibitörü, bizmut içeren ilaçlarla yapılabilir. 7 ve 14 günlük seçenekler kullanılabilir. Tamamen tedavi edilebilen bu hastalığın tekrarlama olasılığı da mevcuttur.

Demir eksikliği anemisi varsa…

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bu bakteri, mide kanseri nedeni olarak kabul edilmiştir. Bakteri, mide kanseri riskini artırır ancak bakterinin pozitif olduğu herkeste kanser görülmez. Bakterinin neden olduğu inflamasyon, genetik ve çevresel faktörlerle birlikte kansere neden olabilir. Bu bakteri ayrıca başka hastalıklara davetiye çıkarabilir. Açıklanamayan demir eksikliği anemisi, idiopatik trombositopenik purpura (İTP), iskemik kalp hastalığı, serebrovasküler hastalıklar, Parkinson, Alzheimer, obezite ve bazı dermatolojik hastalıklara sebep olabilir. Özellikle açıklanamayan demir eksikliği anemisi ve İTP’nin, bu bakterinin tedavisi ile düzeldiği kanıtlanmıştır. Diğer hastalıklarla ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen aralarındaki net ilişki henüz gösterilememiştir. Yapılan araştırmalarda migren hastalarında, kontrol grubuna göre helikobakter pilori daha sık izlenmiştir, ancak bunun aksini gösteren çalışmalar da mevcuttur.

Sebze ve meyveleri iyi yıkayın

Mide yakınmaları olan bir kişide helikobakter pilori enfeksiyonu saptanmışsa, takip eden gastroenterolog tarafından tedavisi düzenlenir. Helikobakter pilori enfeksiyonundan korunmak için özellikle hijyene dikkat etmek gerekir. Genellikle ağız yolu ile kirli sular veya iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden bulaştığı kabul edildiğinden dolayı, genel temizlik kurallarına uymak yeterli önemli.


Dr. FATMA SEÇİL KIRDÖK
Çavlan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
helikobakter, pilori, tedavisi


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İmplant Tedavisi Cats ❁ Ağız ve Diş Sağlığı 0 09 Nisan 2021 05:15
Hipotiroidi ve Tedavisi Cats ❁ Dahiliye 1 29 Ekim 2020 02:07
Stres Kırığı ve Tedavisi Seyrüsefa Ortopedi ve Travmatoloji 0 05 Ekim 2020 11:02
Düztabanlık ve Tedavisi Seyrüsefa Ortopedi ve Travmatoloji 1 13 Ağustos 2020 00:39
Depresyon Tedavisi Seyrüsefa Ruh Sağlığı - Psikoloji 0 09 Ağustos 2020 05:24

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 18:07.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa