Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür, Sanat ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ SAĞLIK ❁ > Farklı Sağlık Alanları > Gastroenteroloji


Kolonoskopi ve Gastroskopi Nedir?


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 24 Şubat 2023, 22:56   #1
Prenses
Çavlan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 08 Nisan 2022
✮ Mesajlar: 223
✮ Konular: 193
✮ Bahsedilenler: 0 Post(s)
✮ Etiketler: 1 Thread(s)
@Çavlan
Standart Kolonoskopi ve Gastroskopi Nedir?

Kolonoskopi ve Gastroskopi Nedir?

Kolonoskopi ve gastroskopi kanser teşhisinde kullanlıyor

Kalın bağırsak kanseri erken teşhis edilebilen kanser türlerinden biri. Teşhisi içinse görüntüleme yöntemlerinden yararlanılıyor. Endoskopi, genel anlamda iç organların yumuşak, içerisinde görüntü ileten kabloların olduğu ışıklı bir sistemle incelenmesidir. Midedeki sorunları tespit etmek amacıyla yapılan incelemelere halk arasında endoskopi deniliyor. Oysa bunun doğru tanımlaması gastroskopidir. Kolonoskopi ise kalın bağırsağın kamera ile incelenmesi işlemine verilen isimdir.
Gastroskopi ve kolonoskopi ne işe yarar?

Gastroskopi, midenin içerisinde şikayete sebep olabilecek, ülser, gastrit ve reflünün gözle görülür, sebep ve sonuçlarını gösterir. Kolonoskopi de aynı şekilde kalın bağırsaktaki hastalık sebeplerini gösterir. Ayrıca bu iki işlemle, şu anda sorun yaratmayan ancak, ileride kansere neden olabilecek lezyonlar tanınır ve uygunsa işlem sırasında çıkarılabilir.

Gastroskopi ağızdan girilerek, yemek borusu, mide ve duodenum (ince bağırsakların ilk kısmı) incelenir ve görülenler raporlanır. Kolonoskopide ise anüsten girilip, hava verilerek ilerlenir ve kalın bağırsak incelenir hatta ince bağırsağa da yaklaşık 10-15 cm kadar girilerek inceleme yapılarak işlem tamamlanır.

Kolonoskopi uyutularak yapılır

Gastroskopi uyutularak veya uyumadan yapılabilir, ağrılı bir işlem değildir, ancak öğürmeye sebep olduğu için bazı kişiler uyumayı tercih edebilir. Kolonoskopi ise ağrılı bir işlem olduğu için uyutularak yapılır, ancak kişi işlem sırasında kesinlikle ağrı hissedilmez. Gastroskopi yaklaşık 5 dakika, kolonoskopi ise ortalama 15-20 dakika sürer. Her iki işlemde de eğer uyutularak yapılırsa hiçbir şey hissedilmez.

Bu işlemler sadece görüntüleme yöntemidir, korkmaya hiç gerek yoktur. Gastroskopi ve kolonoskopi düzgün yapıldığında yüzde 100 doğru sonuç alınabilir.

Bu işlemlerde yan etki yaşanmaz. Ancak komplikasyonlar olabilir. Çok düşük ihtimal de olsa, tecrübeli ellerde yapılmasına rağmen organların delinmesi ya da yapılan işleme bağlı kanama gibi sorunlar oluşabilir.

Gastroskopi ve kolonoskopi işlemi öncesi yapılması gerekenler

Gastroskopi için 7-8 saatlik açlık yeterlidir. Kolonoskopi için ise 1-2 günlük posasız sulu diyet ve işlemden önceki akşam içilecek müshil tarzı bağırsak boşaltıcılar kullanılarak bağırsak temizliği sağlanmalıdır.

İşlemlerden sonra, eğer anestezi altında yapıldıysa 2 saat sonra yemek yenilebilir. Gastroskopi eğer uyutulmadan yapıldıysa boğaz uyuşukluğu düzeldiğinde yemek yenilebilir. Diğer özel durumlar ise işlemin türüne göre bazen hekimin önerisiyle aç takip edilebilir. Bunun dışında özel bir işlem gerekli değildir.

Gastroskopi ve kolonoskopi kimlere yapılır?

Gastroskopi mide ile ilgili ağrı, yanma, kusma, kilo kaybı gibi şikayetlerde, kolonoskopi de bağırsakta kanama, bağırsak alışkanlıklarının değişmesi, açıklanamayan karın ağrıları veya ailede kalın bağırsak kanseri olması gibi durumlarda, değerlendiren hekimin gerek duymasına göre, her kişiye yapılabilir. Demir eksikliği anemisi durumunda, özellikle menapoz sonrası kadın ya da 40 yaş üstü erkek hastada mutlaka kolonoskopi yapılmalıdır.

Ailede kolon kanseri varsa…

Bu işlemler gereksinime göre her yaşta yapılabilir. Ailede kolon kanseri varsa, ilk kolonoskopi normalse 5 yılda bir, eğer polipler varsa, polipin türüne göre 1-2 veya 3 yıl ara ile yapılabilir. Mide için de ilk gastroskopi normalse, şikayet olmasa bile 5 yılda bir yapılmalıdır, mide ülseri varlığı ya da ara dönemde kişinin şikayeti olma durumunda bu süre beklenmeyebilir.

Kolon kanseri taramasında kolonoskopiden önce gizli kana mı bakılır?

Böyle bir zorunluluk yoktur. Gaitada gizli kan, bir tarama testidir. Pozitif çıkması mutlaka bir patoloji olduğu anlamına gelmez, negatif çıkması da her şeyin normal olduğu anlamına gelmez. Şikayete göre değerlendirme yapmak gereklidir.

Kolonoskopide polip görülürse alınıyor

Kolonoskopi sırasında görülen polipler, büyüklüklerine ve tabanının çıkarılabilir olma durumuna göre, gerek biyopsi pensi, gerekirse de elektrokoter ile kesilerek çıkarılır. Tabanı geniş veya çok büyük poliplerde, ileri endoskopik çıkarma yöntemleri veya cerrahi müdahale gerekebilir. Polipler çıkarıldıktan sonra, risk durumuna göre kişi birkaç saat takip edilebilir. Patoloji sonuçları, merkezden merkeze değişmekle birlikte ortalama 10 günde sonuçlanır. Bu sonuçlara göre, takip sıklığı hekim tarafından belirlenir.


Alıntı
Çavlan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
gastroskopi, kolonoskopi, nedir


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Yalın İnternet (nDSL) Nedir? ADSL ile Farkı Nedir? Cats ❁ Bilgisayar - Telefon Haberleri 0 11 Aralık 2022 01:11
Hemanjiom Nedir? | Gül Lekesi Nedir? Cats ❁ Estetik Cerrahi 0 17 Aralık 2021 13:39
Dendrit Nedir? Plastisite Nedir? Firuzende ✮ Biyoloji 0 25 Ocak 2021 23:40

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 18:39.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa