Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < SAĞLIK ALANI > > Kadın - Erkek - Çocuk Sağlığı > Erkek Sağlığı


Erkeklerde Görülen Kısırlığın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 05 Ekim 2021, 01:54   #1
Forum Ekibi

 
Firuzende ✮ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 11 Ekim 2020
Mesajlar: 5,533
Konular: 3172
Mentioned: 2 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Erkeklerde Görülen Kısırlığın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Erkeklerde Görülen Kısırlığın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Çevresel koşulların da olumsuz etkilerine bağlı olarak önemi giderek artan erkek kısırlığı, günümüzde modern yöntemlerle tedavi edilebiliyor.

“Özellikle evlilik sonrasında ortaya çıkan kısırlık, gerek evlilik hayatında gerekse cinsel hayatta pek çok problemin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Ancak günümüzde yapılan işlemler sonrasında tüp bebek tedavisine bile gerek kalmadan hastaların çocuk sahibi olması sağlanabiliyor” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof.Dr. Yücel Karaman, erkeklerde görülen infertilitenin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında detaylı bilgiler paylaştı.


Prof.Dr. Yücel Karaman, “Erkeklerde kısırlık belirtileri, kadınlarda kısırlık belirtilerinden daha az ortaya çıkmaktadır. Kısırlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu çoğu erkek bebek sahibi olamadığı için doktora başvurduğunda öğrenir” diyerek erkeklerde görülen kısırlığın sebeplerini şöyle sıraladı:

-Sperm sayısının ve hareketinin azalması
-Spermin yapısal problemleri
-Menide hiç sperm hücresinin olmaması (Azospermi)
-Kanal tıkanıklıkları
-Spermin dışarı çıkmaması (mesaneye boşalması)
-Hormonal nedenler
-Doğumda ya da doğumdan sonra gerçekleşen inmemiş testis
-Çocukluk çağında geçirilen ateşli hastalıklar, ergenlikte kabakulak gibi hastalıklar
-Genetik hastalıklar
-Varikosel (testise giden damarların genişlemesi)
-Sifiliz, gonore gibi hastalıklar
-Cinsel fonksiyon bozuklukları (sertleşme ve erken boşalma gibi)
-Şeker hastalığı
-Geçirilmiş kanser tedavisi
-Enfeksiyonlar
-Testosteron eksikliği
-Aşırı sigara ya da alkol tüketimi

Azospermi (erkekte hiç canlı sperm hücresinin bulunmaması durumu) tanısı konulmuş erkeklerde mikroTESE öncesi ilaç tedavi uygulanıyor mu?

Hipogonadotropik hipogonadizm gibi bazı hormonal yetersizliklere bağlı ortaya çıkan azospemilerde tanımlanmış tedavi yöntemleri vardır ve başarılı şekilde uygulanmaktadır. Bunun dışında özellikle genetik bir sebebe bağlı olarak ortaya çıkmamış azospermik erkeklerde ise testis içi doğal testesteronu arttırmaya yönelik ilaç tedavilerinin faydası görülmektedir.

MicTESE işleminde üroloğun ve embriyoloji laboratuvarının tecrübesi sperm bulunma oranlarına etki ediyor mu?

MikroTESE işleminin başarısı doğrudan hem üroloğun hem de embriyoloji laboratuvarının tecrübesine ve hücre ayrıştırma/analiz yöntemlerine bağlı olarak değişmektedir. Ürologun sperm üretimi olan doğru dokuydu bulabilmesi hem teknik alt yapıya hem de tecrübeye bağlıdır. Nadir Sperm üretimi olan bu özel dokuların işlenmesi ve spermin ayrıştırılması ise embriyoloji laboratuvarının tecrübesine, kullandığı ekipman ve yöntemlerine doğrudan bağlıdır.

Erkeklerde görülen kısırlığın nedenleri ve tedavi yöntemleri

Ağır erkek infertilitesinde gelişen embriyolarda genetik analiz yapılmalı mı?

Gelişen embriyolarda genetik analiz daha çok ileri anne yaşı olan kadınlarda tercih edilmektedir. Son çıkan çalışmalarda ileri derecede sperm bozukluklarının hem embriyo gelişimini olumsuz etkileyebileceği hem de embriyolarda kromozomal problemlerin artışına sebep verebileceği gösterilmiştir. İlk 1-2 tüp bebek denemesinden olumlu sonuç alınamazsa NGS önerilmesinler fayda olabilir.

Sperm hücrelerinde spermiogram dışında başka ileri testler uygulanıyor mu?

Özellikle spermlerde ağır morfolojik problemlerin olduğu, sayı ve hareketliliğin düşük olduğu ve beraberinde başarışız denemelerde varsa sperm hücrelerinde yüksek DNA kırılması var mı yok mu diye analiz yapmanın faydası olacaktır. Eğer spermde yüksek DNA kırıkları mevcutsa hem embriyo gelişimini olumsuz etkileyebilir hem de erken dönem düşüklere sebebiyet verebilir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi öncesi antioksidan kullanılması ve hatta gerekli olmadı durumunda testisten sperm alınması başarı oranlarını arttırmaktadır.

Tüp bebek uygulamalarında sperm seçiminin önemi var mıdır ve hangi seçim yöntemleri başarıyı artırabilir?

Spermin morfolojisiyle içindeki DNA’nın paketlenme kalitesi arasında ilişki olduğunu biliyoruz. Bu nedenle özellikle IMSI dediğimiz ileri görüntüleme ve büyütme yöntemleri kullanarak spermin seçilmesi başarıyı artırmaktadır.

Özelikle kötü sperm morfolojisine bağlı ortaya çıkabilen düşük döllenme problemini çözmek için hangi laboratuvar yöntemlerini kullanıyorsunuz?

Kötü sperm kalitesi yumurtalarda düşük döllenmeye sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda mikroenjeksiyon sonrasında yumurtayı özel kimyasal ya da elektrik aktivasyonu ile uyarmak döllenme oranlarını artıracaktır.


Milliyet

Firuzende ✮ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
erkeklerde, görülen, kısırlığın, nedenleri, tedavi, yöntemleri


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şaman Tedavi Yöntemleri Cats ❁ Alternatif Tıp 0 27 Şubat 2021 00:27
Buerger Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Logos ❁ Ortopedi ve Travmatoloji 0 07 Aralık 2020 03:56
HPV Nedir? Belirti ve Tedavi Yöntemleri Logos ❁ Kadın - Erkek - Çocuk Sağlığı 0 07 Aralık 2020 03:06
Erken Boşalma Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Logos ❁ Erkek Sağlığı 0 07 Aralık 2020 02:52
Erkeklerde En Sık Görülen Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Seyrüsefa Erkek Sağlığı 0 02 Ağustos 2020 17:58

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 21:08.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa