Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür, Sanat ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ GEZİ VE TURİZM ❁ > Ülkeler ve Şehirleri > Dünyadan Halklar


Mayalar | Maya Halkları


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 19 Aralık 2020, 00:07   #1
Hayrettir göğe açılan pencere!

Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 08 Temmuz 2020
✮ Mekan: Mizan
✮ Burç: Akrep
✮ Takım: Beşiktaş
✮ Hobi: Sinema, Müzik, Seyahat
✮ Mesajlar: 11,294
✮ Konular: 8407
✮ Bahsedilenler: 43 Post(s)
✮ Etiketler: 1 Thread(s)
@Seyrüsefa
Standart Mayalar | Maya Halkları

Mayalar | Maya HalklarıMayalar ya da Maya halkları (İspanyolca mayas), Mezoamerika'da Maya uygarlığını kuran atalarının topraklarında, günümüzdeki Guatemala, Güney Meksika ve Yukatan Yarımadası, Belize, El Salvador ve Batı Honduras'ta yaşayan ve 7 milyon nüfusa sahip olan Orta Amerika'nın en tanınmış yerli Kızılderili halkıdır.Maya coğrafyası


Konuştukları anadil Maya dillerine giren dil ve lehçeler olsa da İspanyolca (Guatemala, Meksika, El Salvador, Honduras) ve İngilizce (Belize) gibi sömürge dilleri de kullanılır. Maya takvimine göre bir yıl, her biri 20 günlük 18 aydan oluşuyordu. Ayrıca "haab" denilen 5 ekstra gün daha vardı.

"Tun" adı verilen 360 günlük periyot Maya takviminin temelini oluşturuyordu. Mayalar, binalarında güçlü bir kireç harcıyla yapılandırılmış, ters çatı kemeri kullanıyorlardı. Mayaların dev boyutlu binalarının pek çoğunun dinsel amaçlı binalar olması, Maya mimarisinin gelişiminde dinin etkili olduğunu düşündürmektedir.

Maya adı muhtemelen post-klasik Yukatan şehri Mayapán'ın (Yukatek Mayacası: Màayapáan) adından gelir.fsah Günümüzde «Maya» (Maaya'ob) adını çok yaygın biçimde kendileri için kullanan tek Maya halkı Yukatek Mayalarıdır ve konuştukları dil olan Yukatek Mayacasına da «Maya konuşması» anlamına Màaya t'àan adını verirler. SIL International (Ethnologue) «Maya» adını Yukatek dillerinden 3 dil (Mopan Mayacası, Chan Santa Cruz Mayacası, Yukatek Mayacası) için kullanıyor[3]. Fakat, Kolomb öncesi Maya uygarlığının dili Klasik Mayacadır ve bu dil Yukatek dilleri koluna değil Çol dilleri koluna giren dillerin (Çontalca, Çolca, Çortice) ortak atasıdırMayalar panoromik görüntü


Ülkelerine göre Maya halkları

Meksika'nın Yukatan yarımadasında Yucatán eyaletinde daha yoğun olmak üzere çevre eyaletlerde (Quintana Roo, Campeche) esas olarak Yukatek Mayaları ana Maya halkıdır. Chiapas eyaletinin yüksek yaylalarında Tzotzil ve Tzeltal Mayaları bulunur. Tabasco eyaletinde Çontallar bulunur.

Guatemala'da Maya Dilleri Akademisi tarafından desteklenen Maya dillerini konuşan 22 Maya halkı (Achi’, Akateko, Awakateko, Chalchiteko, Ch’orti’, Chuj, Jakalteko, Itza’, Ixil, Kaqchikel, Q’anjob’al, Q'eqchi', K´iche´, Mam, Mopan, Poqomam, Poqomchi’, Sakapulteko, Sipakapense, Tektiteko, Tz’utujil, Uspanteko) yaşar.

Belize'de Q'eqchi' (11.000), Mopan (7.000) ve Yukatek (5.000) Mayaları yaşar.

Araştırma tarihi

1845 yılında Meksika’ya yerleşip buradaki yerel ağızları öğrenerek “Mayalar” ve “Mu” hakkında çok önemli araştırmalara imza atan Charles Etienne Brasseur de Bourbourg, hayatını Orta Amerika tarihine, felsefe ve din konularına adamış Mayalar ve kökleri hakkında araştırmalar yapmıştır.

Brasseur, Mayalar konusundaki ilk araştırmaları gerçekleştirmiş döneminin birkaç uzmanından biridir. Atatürk, Brasseur ’un “Maya Dili” adlı bu çok önemli kitabını sayfa kenarlarına notlar alarak ve önemli gördüğü yerlerin altını çizerek büyük bir dikkatle okumuş ve Maya diliyle Türkçe arasındaki benzerlikleri ortaya koymaya çalışmıştır.DNA'sına göre Amerika yerlileri genetik grupları

1. Arktik
2. Saliş
3. Atabask
4. North Amerindian
5. Ojibwa
6. Meksika
7. Maya
8. Orta Amerika
9. Andlar
10. Amazon
11. Gran Chaco
12. PatagonyaSeyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 09 Mart 2021, 01:06   #2

Cats ❁ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 11 Ekim 2020
✮ Hobi: Kedi ve Uzay Sevgisi
✮ Mesajlar: 11,618
✮ Konular: 6776
✮ Bahsedilenler: 8 Post(s)
✮ Etiketler: 0 Thread(s)
@Cats ❁
Standart Yanıt: Mayalar | Maya Halkları


UxmalPalenqueAltun HaXunantunichPalenque.Uxmal harabeleri (Yucatan)Palenque Tapınağı.KabahComalcalco.Chichén Itzá’da "El Castillo" (Kale) adıyla tanınan tapınak, Mayalılar Kukulcan (Tüylü yılan, Aztek'teki Quetzalcóatl'a denk gelir)'a tapıtılar (Yucatán, Meksika)

Cats ❁ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Nisan 2022, 10:02   #3
...ÖZ...

MaiAlmila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2021
✮ Burç: Yükselen Terazi
✮ Hobi: Bilgi Sevgisi
✮ Mesajlar: 10,144
✮ Konular: 5803
✮ Bahsedilenler: 6 Post(s)
✮ Etiketler: 3 Thread(s)
@MaiAlmila
Standart Yanıt: Mayalar | Maya Halkları


Mayalar, dünyamızda yaşamış olan en gizemli, en şaşırtıcı ve en çekici topluluklardan biri. Bu uygarlık, yüzyıllar boyunca cevaplanamayan sorular bıraktığı için bilim adamlarının ve gizem severlerin gözdesi haline geldi. Öyle ki, dünyanın en zeki insanları hala Maya uygarlığı ile ilgili sırları çözmeye çalışıyor.


1. Sibirya’dan geldiler ve Güney Amerika ormanlarında 1000’den fazla şehir kurdular

Mayalar hakkında ilginç bilgiler listemize birbirinden kilometrelerce uzak olsalar da, benzerlikleri çok olan iki halk ile başlıyoruz. Maya ve Sibirya halkının birbirlerine benzemesinin bir nedeni var. Uzmanlar, bu uygarlığın köklerinin Asya’ya uzandığını düşünmekte. Aslında Mayalar, son buzul çağında Sibirya’dan Amerika kıtasına gittiler. Atalarının Orta Amerika’nın boğucu ormanlarına kök salması yıllar sürdü.

Ayrıca Rusya’nın uzak doğusunda bulunan Chukotka’nın yerlileri, ondalık sayı yerine 20 tabanlı (taban puan) sayı sistemini kullanıyor. Bu, Mayaların kullandığı sistem ile aynı.

Maya uygarlığı, şu anki Meksika, Guatemala, Belize, El Salvador ve Honduras’ın bulunduğu topraklara kadar yayılıp geliştiler. Araştırmacılar, Maya kültürüne ait yüzlerce şehir buldu, ancak henüz hepsi arkeologlar tarafından incelenmedi.


2. Maya piramitleri, yerel kireç taşı ile inşa edilip kırmızıya boyanıyordu


3. Piramidin dört merdivenin her birinde 91 basamak vardır ve hepsinin toplamı 364’tür.

Piramidin en üstündeki hepsini birleştiren taban ile 365 eder. Yani bir yıldaki gün sayısı


4. Maya piramidinin ana merdivenlerinde ellerinizi çırparsanız, küesal kuşunun cıvıltısına benzer bir yankı duyarsınız


5. Maya halkı, sık sık tutsakları Tanrılara kurban ederlerdi

Mayalar hakkında ilginç bilgiler denildiğinde hemen akla insanları kurban etmeleri geliyor. Antik Maya halkının insanları kurban etmesi gizli saklı bir konu değil. Ancak çok az insan, insanları kurban etme konusunda pek de istekli olmadıklarını biliyor. Azteklerden daha az insan kurban ettiler. Bu ritüellerin çoğu mahsul kıtlığı veya savaşlar gibi olayların sonucunda oldu ya da yeni liderlerin veya tapınakların kutsanmasıyla ilgiliydi.

Ancak, Maya halkı sık sık tutsakları Tanrılara kurban etti. Bu tutsaklar genellikle savaştıkları komşu kabilelerden geliyordu.

6. Mayalar, arıları silah olarak kullanırlardı

Mayalar, sosyal yaşamın birçok alanında başarılı olsalar da, metalurjide asla gelişemediler. Teknik olarak Taş Devri’nde yaşıyorlardı ve kullandıklarından daha mükemmel aletlerin farkında değillerdi. Ancak düşmanlarla başa çıkmak için kendi savaşma yöntemleri vardı. Örneğin, su kabaklarının içine eşek arılarını ve yuvalarını koyup düşmanlara atarlardı. Başarılı bir atış ile arılar düşman saflarında panik yaratırdı. Bu, Mayalar hakkında ilginç bilgiler listemizin en tuhaf ve etkili yöntemi.


7. Mayaların güzellik anlayışı çok farklıydı

Mayaların çok özel ve ilginç bir güzellik anlayışı vardı. Gözlerin normal hizasının dışında durması ve şaşılık güzel olarak kabul edilirdi. Mayalar gözlerinin şaşı olması için çocukların göz hizasına bir lastik top asarlardı. Ayrıca kafataslarının ön kemiğini kasıtlı bir şekilde deforme ederek ona düzleştirilmiş bir şekil verirlerdi. Bunu yapabilmek için doğumdan 5 gün sonra bebeğin alnına sıkıca bir tahta yapıştırırlardı.

Mayalara göre, başın bu uzun şekli bir insanı asil gösteriyordu. Bu alın şekli, insanların ağır şeyleri taşımasına yardımcı olan kayışları takmayı daha kolay hale getirdi. Ayrıca soylu insanlar burunlarının şeklini yapay olarak değiştirerek kartal benzeri bir görünüme sahip oldular.


8. Mayaların güzellik anlayışı hakkında bilgiler

Mayaların güzellik anlayışı şu şekildeydi; belirgin elmacık kemikleri, dar bir yüz, belirgin ve uzun bir alın, bükülmüş büyük bir burun, çekik ve şaşı gözler, küçük bir ağız ve çıkıntılı yuvarlak bir çene. Maya güzellik anlayışına göre kişinin yüzü mısıra benzemeliydi. Fiziksel olarak ise dolgun bir göbek ilgi çekerdi. Çünkü bu muhtemelen zenginlik ve refahın bir işareti olarak kabul ediliyordu.

Mayaların yüzlerine ve vücutlarına geometrik dövmeler yapma geleneği vardı. Vücutta ne kadar çok dövme varsa, kişinin o kadar cesur olduğuna inanılıyordu. Çünkü bu uygulama çok acı vericiydi ve kişi bu işlemden sonra birkaç gün hasta olurdu. Mayalar hakkında ilginç bilgiler listemizde yer alan güzellik anlayışı, “yok artık!” demenize sebep oldu değil mi?


9. Aslında Mayalar ortadan kaybolmadı. Günümüzde Maya soyundan gelen 7 milyon insan yaşıyor


10. Mayalar, deniz seyrüseferinde ustalaşan tek Kızılderili uygarlığıydı. Çeşitli boyutlarda kanoları vardı ve bunlarla kilometrelerce yol alabilirlerdi


11. Maya takvimine göre 2012 yılında dünyanın sonu gelmeyecekti

Maya takvimi, 2012’de dünyanın sonunun geleceğini belirtmiyordu. Yetkili gökbilimciler ve diğer alanlardan uzmanlar, bu bakış açısının sözde bilimsel olduğunu ilan ettiler, çünkü bu teorinin destekçileri para kazanmak istiyordu. Gerçekte Maya takvimi, bir dönemin sonunu ve diğerinin başlangıcını tasvir ediyordu. Ayrıca, Orta Amerika’ya yazı kültürünü getiren uygarlık Mayalar idi.


12. Maya uygarlığının varlığı neden sona erdi?

Tek bir merkezi devletin eksikliği ve taht savaşları, güçlerinin zayıflamasının ana nedenlerinden biriydi. Ayrıca açlığın sebebi olan kuraklık ve nüfusun azalması da Maya uygarlığının çöküşüne katkıda bulundu. Bunu değiştirmek isteyen hükümdarlar, insan kurbanların sayısını artırdı, ancak bu pek yardımcı olmadı. Önce sıradan insanlar, yönetimdeki kişilerin tüm gücünden şüphe etmeye başladı. Daha sonra uygarlık çökmeye başladı.

Tarihsel teoriye göre, imparatorluklar parçalandığında halkları genellikle daha güçlü bir komşu devletin bir parçası olur veya bu komşunun etkisi altına girer.

Maya tarihi hala bilim adamlarının, arkeologların ve tarih tutkunlarının dikkatini çekerken, dünyanın dört bir yanından gelen turistler kelimenin tam anlamıyla bu insanların anavatanına bir gezi yapmak istiyor. Mayalar, diğer eski uygarlıkların ancak hayal edebilecekleri bir dizi başarıya sahipti ve kulağa şaşırtıcı gelse de, şehirlerinin tamamı hala keşfedilmedi ve incelenmedi. Birçoğu hala keşfedilmeyi bekliyor.


Caner Cem Martı

brightside.me

MaiAlmila isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
halkları, maya, mayalar


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Maya Mitolojisi Güneş Devirleri Firuzende ✮ Mitoloji 0 17 Kasım 2020 13:23

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 14:29.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2023, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa