Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ GEZİ VE TURİZM ❁ > Dünya Gezi Rehberi > Dünyadaki Tarihi Yerler


Machu Picchu | Peru


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 19 Aralık 2020, 01:56   #1
Hayrettir göğe açılan pencere!

Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 08 Temmuz 2020
✮ Mekan: Mizan
✮ Burç: Akrep
✮ Takım: Beşiktaş
✮ Hobi: Sinema, Müzik, Seyahat
✮ Mesajlar: 10,890
✮ Konular: 8079
✮ Bahsedilenler: 41 Post(s)
✮ Etiketler: 1 Thread(s)
@Seyrüsefa
Standart Machu Picchu | Peru

Machu Picchu | Peru

Machu Picchu ( Maçu Piçu), bugüne kadar çok iyi korunarak gelmiş olan bir İnka antik şehridir.
7 Temmuz 2007 tarihinde Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçilmiştir.


And Dağları'nın bir dağının zirvesinde, 2.430 m yükseklikte, Urubamba Vadisi üzerinde kurulmuş olup Peru'nun Cusco şehrine 88 km mesafededir. Şehir, İnkalı bir hükümdar olan Pachacutec Yupanqui tarafından 1450 yılları civarında inşa ettirilmiştir. İspanyol istilacılar 1532 yılında buraları işgal ederken sık dağlar arasında kalmış bu şehir, istilacılar tarafından fark edilmemiş ve bu sayede zarar görmemiştir. Şehrin inşaası tamamlandıktan kısa süre sonra yayılan çiçek hastalığı salgını nedeniyle şehir terkedilmek zorunda kalınmıştır. Machu Picchu 200'den fazla merdiven sistemiyle birbirine bağlı olan taş yapılardan oluşur. Şehrin 3000 basamağı bugün hâlâ gayet iyi durumdadır. Şehrin inşaasında kullanılan özel taşların vadiden raylı halat sistemiyle zirveye taşındığı düşünülüyor. Ayrıca hemen yanında Huayna Picchu isminde 2720 metre yüksekliğinde bir dağ bulunur. Bu dağa giden patika yol Machu Picchu'dan bakılınca görünmeyen gizli bir geçit şeklindedir ve tırmanış yaklaşık 2 saat sürer. Huayna Picchu'nun zirvesinden tüm Machu Picchu şehrini ve çevreyi 360 derece gözlemlemek mümkündür.

Aguas Calientes'ten gidip dönen turist otobüsleri tarafından kullanılan Hiram Bingham Otobanı görülmektedir.


Kuruluş amacı ve anlamı, günümüze kadar süren tartışma konusudur. Günümüze gelmeyi başarmış bilimsel kanıt içerikli çok fazla ipucu bulunmamasından sadece tahminler yapılabilmektedir. Bu yüzden o zamanlardaki adı bilinemeyen şehir, ismini bugün yakınlarda olan bir dağ zirvesinden almıştır. Şehrin tarım alanı olarak kullanılan teraslardan oluşan bölümleri, Eski Zirve (Keçuva dilinde: Machu Picchu) denen dağın eteklerindedir. Şehrin sonunda ise Genç Zirve (Keçuva dilinde: Wayna Picchu) yükselir.

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12 Haziran 2021, 18:53   #2

Logos ❁ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 10 Ekim 2020
✮ Mesajlar: 8,315
✮ Konular: 4715
✮ Bahsedilenler: 0 Post(s)
✮ Etiketler: 0 Thread(s)
@Logos ❁
Standart Yanıt: Machu Picchu | PeruMachu Picchu, günümüzde de çözülememiş gizemleriyle insanları büyülemeye devam ediyor. Peru'daki And Dağları'nın yüksek bir noktasında bulunan bu tarihi şehir bundan yüz yıl kadar önce dünyanın geri kalanı tarafından varlığı bilinmiyordu.

Machu Picchu, yüzlerce yıllık geçmişiyle bugün bile modern insanı büyülemeye devam ediyor. Latin Amerika ülkesi Peru'daki And Dağları'nın 2.430 metre yüksekliğinde kurulmuş olan Machu Picchu, bölgenin en eski kentlerinden biri olma özelliği taşıyor.

15. yüzyılda bölgede yaşayan İnkaların kurduğu kentin nasıl inşa edildiği gizemini bugün bile koruyan konulardan biri. Oldukça dik bir bölgede kurulan kentin neden burada inşa edildiği merak konusu.

Bunun yanı sıra kentin inşasında kullanılan taşların o bölgeye nasıl çıkarıldığı da ayrı bir gizem konusu. Hatta bu konuda çeşitli teoriler bile geliştirilmiş durumda.

Mısır piramitlerinde olduğu gibi burada da konu kimilerine göre uzaylılarla ilintili. Ancak elbette bunun kanıtlanabilirliği ebette yok. Günümüzün teknolojik imkanlarına rağmen ulaşımın aşırı zor olduğu Machu Picchu buna rağmen turistlerin ilgi odağı.

20. yüzyılın başlarında bir gezgin tarafından tesadüfen bulunan ve Avrupalı sömürgecilerin yüzyıllarca bihaber oldukları Machu Picchu, İnka Uygarlığı'nın ulaştığı noktanın güzel bir örneğidir.

15 yüzyıldan 20. yüzyılın başına kadar kent kendi halinde yaşamıştı. Dış dünyayla herhangi bir bağlantısı bulunmuyordu.

UNESCO koruması altında olan Machu Picchu aynı zamanda Dünyanın Yedi Harikası'ndan biri olarak da biliniyor.

Bu yönüyle de Machu Picchu, Latin Amerika'nın en özel yerlerinden biri konumunda. Machu Picchu çok sayıda belgesele de konu olmuş tarihi bir güzellik olmayı başarmıştır.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olan Machu Picchu, Peru'nun en çok turist çeken yeri. Hatta daha geniş manada bölge tüm Güney Amerika'nın en çok merak edilen ve ziyaret edilen yerleri arasında.

Bunun en büyük nedeni de Machu Picchu'nun neredeyse 600 yıl öncesine uzanan gizemli geçmişi. Bu coğrafyada kalıcı yerleşimin azlığı ve nüfus seyrekliği nedeniyle eşine az rastlanan bu durum Machu Picchu'yu daha da özel kılıyor.

Üstelik Amerika kıtasının Avrupalılar tarafından keşfinden sonra bile yüzyıllar boyunca varlığı fark edilmemiş olması bu tarihi güzelliği apayrı bir gizem katıyor.

Bunda kuşkusuz bölgenin ulaşım açısından zorluğunun yanı sıra yerel halkınAvrupalılarla karşılaşmamaya özen göstermiş olabileceği de ihtimaller dahilinde.

Pandemi döneminde Latin Amerika'da can kayıplarının en yoğun olduğu ülkelerden biri olan Peru'daki bu tarihi kent alınan önlemler nedeniyle aylardır kapalı durumda.

Lamalarıyla ünlü Machu Picchu'ya aylardır girebilen tek kişi Japon bir turist oldu. Sekiz ay Peru'da mahsur kalan turist, ülkesine dönmeden önce özel izinle çok merak edip görmek istediği bu tarihi rotayı ziyaret edebilmişti.

Kelimeler;
Çöldeki bir su damlası gibi değerlidir,
Kullanırken kıymetini bilin...
Logos ❁ isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Haziran 2021, 21:37   #3

Cats ❁ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 11 Ekim 2020
✮ Mesajlar: 8,185
✮ Konular: 4830
✮ Bahsedilenler: 8 Post(s)
✮ Etiketler: 0 Thread(s)
@Cats ❁
Standart Yanıt: Machu Picchu | PeruDünyadaki kayıp kentlerin en bilinenidir.
1911 yılında Hiram isimli Hawaii’li tarihçi tarafından keşfedilene kadar Urubamba vadisinde saklı kalmıştır.
İnkalara ait, etrafı tarım alanları ile çevrili, aşağılardan bakıldığında tamamen görünmez tarihi bir şehirdir.

1911 tarihinde keşfedilen Machu Picchu, Peru'nun Urubamba Vadisi üzerinde yer alıyordu. "İnkaların Kayıp Şehri" olarak da adlandırılan Machu Picchu, bir dağın tepesinde kaldığı ve tarım tarlalarıyla çevrili olduğu için aşağıdan bakıldığında tam olarak görülemez. Antik kentin oluşumu sırasında taş bloklar harçsız olarak bir araya getirilmiştir. Şehir, altın çağında İnka imparatorluğunun en önemli kültürel, politik ve dini merkezlerinden biriydi. İki bölüm şeklinde dizayn edilen Machu Picchu, eski bir Güneş Tapınağı’na sahiptir. Picchu aynı zamanda ‘Dünya Mirası Alanı’ olarak belirlenmiştir.


Cats ❁ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27 Temmuz 2022, 01:30   #4
...ÖZ...

MaiAlmila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2021
✮ Burç: Yükselen Terazi
✮ Hobi: Bilgi Sevgisi
✮ Mesajlar: 5,515
✮ Konular: 3262
✮ Bahsedilenler: 5 Post(s)
✮ Etiketler: 3 Thread(s)
@MaiAlmila
Standart Yanıt: Machu Picchu | Peru


MaiAlmila isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
machu, peru, picchu


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Güneş Kapısı | Peru Seyrüsefa Dünyadaki Tarihi Yerler 0 19 Aralık 2020 01:51

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 19:05.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa