Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ GENEL KÜLTÜR ❁ > Tarih > Dünya Tarihi


1959-1961 Büyük Çin Kıtlığı


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 04 Ocak 2021, 02:59   #1

Logos ❁ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 10 Ekim 2020
✮ Hobi: Doğa ve Çiçek Sevgisi
✮ Mesajlar: 9,702
✮ Konular: 5329
✮ Bahsedilenler: 0 Post(s)
✮ Etiketler: 0 Thread(s)
@Logos ❁
Standart 1959-1961 Büyük Çin Kıtlığı

1959-1961 Büyük Çin Kıtlığı

Tarihteki en ölümcül kıtlık, 1959 ile 1961 yılları arasında Çin'de meydana geldi.
Bölgesel kuraklıkların bir rol oynamasına rağmen, bu felaket genellikle en büyük insan yapımı felaketlerden biri olarak anıldı.


Kıtlığa, Çin Halk Cumhuriyeti'nin yol açtığı siyasi ve sosyal faktörlerin bir kombinasyonu neden oldu .Bu politikalar, yani 1958'de başlayan Büyük Atılım ve halk komünleri, on milyonlarca hayata mal olan ölümcül bir ortam yarattı. Bu politikalar, çiftçilik politikasında büyük değişiklikler ve yasak çiftlik sahipliği içeriyordu.

Ek olarak, köylüler demir ve çelik üretimi lehine tarımdan yönlendirildi ve çiftlik üretimini büyük ölçüde düşürdü. Tüm bunlar, Çin'in tahıl üretiminde önemli bir azalmaya ve yaygın bir gıda kıtlığına yol açıyor.
Hükümetler yaklaşık 15 milyon ölüm bildirirken, uzmanlar ölü sayısının önemli ölçüde daha yüksek olduğu ve sayıların 20 ila 50 milyon arasında değiştiği konusunda hemfikir.


Carly Dodd
(Çeviri)

Kelimeler;
Çöldeki bir su damlası gibi değerlidir,
Kullanırken kıymetini bilin...
Logos ❁ isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10 Ağustos 2022, 03:26   #2
...ÖZ...

MaiAlmila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2021
✮ Burç: Yükselen Terazi
✮ Hobi: Bilgi Sevgisi
✮ Mesajlar: 7,333
✮ Konular: 4295
✮ Bahsedilenler: 5 Post(s)
✮ Etiketler: 3 Thread(s)
@MaiAlmila
Standart Yanıt: 1959-1961 Büyük Çin Kıtlığı


1959 – 1961yılları arasında yaşanan “Büyük Çin Kıtlığı” insanlık tarihinin gördüğü en korkunç dramlardan biriydi. Komünist Parti yönetimdeki Çin’de 3 yıl boyunca devam eden kıtlık, 55 milyon insanın yaşamını kaybetmesine neden oldu! Oysa insanlık tarihindeki en yıkıcı olaylardan biri olan I. Dünya Savaşı’nda bile yaşamını kaybeden insanların sayısı toplamda 40 milyon civarındaydı!

Kıtlık nedeniyle 55 milyon insanın yaşamını kaybetmesi kıtlığın en korkunç tarafı değildi! Büyük Çin Kıtlığı sırasında, hayatta kalmaya çalışan insanlar, yamyamlığa başvurdular! Çin’de kendi çocuklarını yemek zorunda kalan aileler ortaya çıktı! Bütün bunlar, bunca ölüm, bunca acı, Büyük Çin Kıtlığı’nı insanlık tarihinin en büyük dramlarından biri haline getirdi.


Büyük Çin Kıtlığı’nın en temel nedeni kötü ve yanlış yönetimdi

Çin Halk Cumhuriyeti’nin ilk lideri olan Mao Zedong yoksul Çin’i dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmek istiyordu. Bu nedenle, “Büyük İleri Atılım” adı verilen bir program başlatıldı. Bütün Çin’de Komünist Parti öncülüğünde başlatılan Büyük İleri Atılım, ekonomik ve sosyal programlar bütünüydü. Temelde, Çin’in tarım toplumundan sanayi toplumuna evrilmesi amaçlanıyordu. Ancak bu atılım kapsamında hayata geçirilen projeler, Çin’in sanayi toplumuna geçmesine hiçbir katkı sağlamadı. Ayrıca milyonlarca insanın yaşamını kaybetmesine sebep oldu. Kısaca Büyük Çin Kıtlığı, kötü yöneticiler, yanlış ekonomi ve tarım politikaları nedeniyle meydana geldi…


Büyük İleri Atılım projesi ile hayata geçirilen uygulamaların çoğu, vasıfsız ve hatta kötü niyetli yöneticiler yüzünden felakete yol açtı

Oysa Çin’in o dönemde bütün ülkeye yetecek kadar tahılı vardı. Ancak yetkililer, büyük bir kıtlıkla mücadele eden yoksul halka tahıl dağıtmayı reddettiler. Tahıl ambarlarını kapılarında, binlerce insan yaşamını kaybetti! Atılım projesi kapsamında hayata geçirilen en ilginç uygulama ise, serçelerin sistematik olarak öldürülmesi oldu! Mao Zedong, her serçenin yılda 4,5 kilogram tahıl tükettiğine inanıyordu. Bu nedenle serçeler, komünizm düşmanı ilan edildi ve ülkede serçe katliamı başladı. Serçelerin kitlesel olarak yok edilmesi, başta çekirgeler olmak üzere tarıma zararlı böceklerin aşırı çoğalmasına neden oldu. Bunun sonucunda ise, Çin’deki tarımsal üretim büyük zarar gördü.

Ancak, Çin’deki kötü yönetimin uygulamaları bunlarla sınırlı değildi. Çin hükümeti, yanlış tarım teknikleri uygulamakta ısrar ediyordu. Bu nedenle zaten büyük oranda azalan tarımsal üretim daha da azalıyordu. Öte yandan, yine Çin hükümetinin hatalı politikaları var olan tarımsal ürünlerin de kötü kullanılmasına neden oluyordu. Örneğin milyonlarca Çinli açlıkla mücadele ederken Çin hükümeti elindeki tarım ürünlerini döviz elde edebilmek yabancı ülkelere satıyordu. Bütün bunların yanında, Çin’deki tarım üreticileri tarlalarından uzaklaştırılıyor, demir çelik üretimi için çalıştırılıyordu. Böylece, Çin’deki tarım üretimi neredeyse tamamen durma noktasına geldi. Var olan gıda kaynakları yanlış bir şekilde tüketildi. Ve Çin’in ürettiği kalitesiz demir çelik de hiçbir işe yaramadı.fsah

Yerel yönetimler tahıl stoklarını gerçekte olandan çok daha fazlaymış gibi gösteriyordu

Çin’deki bu baskıcı yönetim yozlaşmış siyasetçilerin yönetici pozisyonuna gelmesine olanak sağlamıştı. Başta yerel yöneticiler olmak üzere pek çok siyasetçi yalnızca kendi geleceği için endişeleniyordu! Bu nedenle, yerel yönetimler tahıl stoklarını gerçektekinden çok daha fazlaymış gibi gösteriyordu. Çünkü merkezi hükümetin duymak istediği rakamları bildirmek zorundaydılar.

Mao Zedong, her şeyi bilen lider olarak kabul ediliyordu. Sorgulanması veya eleştirilmesi mümkün değildi. Kıtlıkla ilgili eleştiri yapanlar anında cezalandırılıyordu. Bir Çinlinin ölüm raporuna “açlık” yazan doktor başına büyük bir bela alıyordu. Çin’deki baskıcı ve kötü yönetim her gün binlerce insanın ölmesine kayıtsız kalıyordu.


Kıtlık o kadar şiddetli hale geldi ki Çin’de yamyamlık başladı!

Büyük bir açlıkla mücadeleye etmeye çalışan Çinliler, ağaç kabuklarından kedi ve köpeklere kadar pek çok şeyi yemeye başladılar. Ancak hiçbiri milyonlarca insanı beslemek için yeterli olmadı. Böylece Çinliler ilk önce, kendiliğinden ölen insanların etlerini yemeye başladılar! Bu da yeterli olmayınca hasta ve zayıf insanlar, öldürüldü! Çin’deki kıtlık o kadar büyük boyutlara ulaştı ki, peşi sıra ortaya çıkan yamyamlık da aynı oranda şiddetliydi! Büyük kardeşler, küçük kardeşlerini öldürüp yemeye başladılar. Anne babalar çocuklarını, çocukları da anne babaların yiyorlardı! Hatta hâlâ hayatta olan Çinliler arasında, “ceset savaşları” yaşanıyordu. Büyük Çin Kıtlığı insanlık tarihinde eşine rastlanmayan bir yamyamlığa sebep oldu.


Çin hükümeti, korkunç yamyamlığı adeta destekliyordu

Moa Zedong, “başkaları karnını doyurabilsin diye, insanların yarısının ölmesine izin verilebilir,” demişti! Yani Çin’deki yamyamlık, adeta destekleniyordu. Öte yandan, Çin hükümeti, açlıkla mücadele eden insanları ve kıtlığı görmezden gelmeye devam etti. Hükümet, kıtlığın Çin hükümetini sabote etmek isteyen köylülerin abartması olduğunu ileri sürüyordu! Bununla beraber, sahip olduğu son yiyecekleri hükümete vermek istemeyen köylüler ağır işkenceler altında can veriyordu. En ufak bir gıda hırsızlığının cezası da yine ölümdü.


Büyük Çin Kıtlığı nasıl sona erdi?

1961 yılına gelindiğinde, Çin hükümetinin ülkede yaşananlara daha fazla kayıtsız kalması mümkün değildi. Mao Zedong, ilk defa sorgulanır ve eleştirilir hale geldi. Böylece, aktif karar alma süreçlerinin dışında bırakıldı. Hemen ardından, başta tahıl ihracatı olmak üzere sorunlu tarım politikalarından vazgeçildi. Hatta 1970’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nden modern tarım tesisleri için yardım alındı!


Çinli köylülerin kendi gıdalarını üretmelerine izin verildi. Zaman içerisinde uygulan serbest ticaret politikası da kıtlığın atlatılmasına katkı sağladı. Çin’in bu politikaları Çin’i dünyandaki tahıl üretiminin dörtte birini tek başına karşılayan önemli bir tahıl üreticisi konumuna getirdi. Ancak 1959-61 arasındaki kötü yöntemin sebep olduğu kıtlık, yamyamlık ve ölümler hiçbir zaman unutulmadı.Mehmet Can Demir

Kaynak:
historyofyesterday.com

MaiAlmila isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
büyük, Çin, kıtlığı


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bülbülü Öldürmek (1961 Pulitzer)| Harper Lee Seyrüsefa Kitap Tanıtımları 3 11 Haziran 2022 13:37
1961 Paris Katliamı (İnfografik) Seyrüsefa Dünya Tarihi 1 26 Aralık 2021 19:41
1907 Çin Kıtlığı Logos ❁ Dünya Tarihi 0 04 Ocak 2021 02:55
Angola Bağımsızlık Savaşı (1961-1976) Seyrüsefa Dünya Tarihi 0 11 Kasım 2020 04:51
Beş Büyük Nimet Seyrüsefa Dini Yazılar 0 31 Temmuz 2020 02:16

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 21:02.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa