Forum Logo

Geri Git   ForumSahane.com | Genel Kültür ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < İNANÇ ALANI > > Dünya Dinleri


Taoizm Nedir?


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 20 Eylül 2020, 05:26   #1
Hayrettir Göğe Açılan Pencere
 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 7,783
Konular: 5628
Mentioned: 23 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Taoizm Nedir?

Taoizm Nedir?

Çinin en eski dinlerinden biri olan Taoizm, Şintoizm ve Konfüçyanizm ´e reaksiyondan doğmuştur.

Kurucusu Lao Tzu (Lao-Tse / ihtiyar bilgin) dir. Hayatı hakkında az bilgiye sahip olmamıza rağmen MÖ.604-517 yılları arsında yaşadığı Honan ´da doğduğu Konfüçyüsün çağdaşı olduğu düşünülmektedir.

Taoizm Tao kavramı üzerine inşa edilmiştir.
Taoizm ´in kendine güre büyücüleri rahipleri,rahibeleri,dini şefleri ve kendine has ayinleri vardır. ilkbaharda ateş yakılır.
Taoist rahipler yarı çıplak durumda, ateşe pirinç ve tuz atıp yalınayak koşarak üzerinden geçerler.

Taoizm ´e göre insan raks ve sarhoşlukla vecde ulaşabilir. Hayatını tehlikesiz bir şekilde yaşamak ve sürdürmek isteyen insan iyi bir yemek rejimi oluşturarak aşırılıktan kaçınmalıdır. Böylece ölümü biraz daha geciktirmiş olur. Lao nun bir diğer özelliği de karşılıksız iyilik yapmak gibi güzel ilkeyi ilk ileri sürenlerden biri olmasıdır. Lao ilkelerini uygulamak için ısrarlı olmamış, daima mutevazi ve sakin bir hayat sürmeyi tercih etmiştir.

İnanç Esasları ve Ahlak Anlayışı

Taoizmin başlıca öğretisi,ebedi, gayri-şahsi mistik bir üstün varlıkla ilgilidir. Taoizm ´e göre bu alem mevcut olan (Yank) la mevcut olmayan (Yin) in birleşmesinden meydana gelmiştir. Bazı kaynaklara göre tao, Tanrı ´ nın sembolleştirilmiş varlığı olarak anılmaktadır.

Taoistlerin evlerinde birçok mabut tasvirleri büyük kapılar önündeki dolap içine yerleştirilmiştir. Ancak bu mabutlar her taoiste göre değişik içeriktedir.

Taoistlerin çoğu savaş tanrısı Kvan-Ti ile, tüccarların mabudu sayılan Zenginlik tanrısı Sai Shin ´e tapmaktadırlar.

Taoizmde basit manada cehennem inancı görülmektedir.

Taoizmin temeli mistik panteizmdir.
Tao,dünyayı yöneten sebeptir. O görülmeye,işitilmeyen, kavranılması mümkün olmayan bir yaratıcı prensip olarak algılanmaktadır.
Bir başka açıdan Tao göğün ve yerin kaynağı, yaratıcı ve yaşatıcı kavramdır. Hiçbir şeye muhtaç değildir.

Taoizme göre insan ancak manevi yönüyle insandır. Bunun için Tao rehber olarak kabul edilmelidir.
Taoizmin temel prensibi iyilere karşı iyilik yapmak, iyilik yapmayanlara karşı yine iyilik yapmak, böylece her şeyin iyi olmasını sağlamak olarak özetlenebilir.

Taoizmde dini inancın büyüklüğü mutlak sükunet ve rahatlık içinde dünyaya sırt çeviren bir hayat tarzıyla mümkündür de diyebiliriz.

Taoizmin ahlak anlayışı üç ana noktada toplanabilir.
-Basit bir hayat yaşayarak tutumlu olmak
-Mütevazi olmak,nefsini gurur ve kibirden uzaklaştırmak
-Bütün canlılara karşı merhametli olmak.

Taoizm de bu ahlaki ilkelerin gerçekleşmesi için gösterişten uzak olmak,başkalarını düşünmek, yumuşak huylu olmalıdır. Kişi ilahi güçlerle ilişkisini koparmamalı,ve ilahi yolu zorunlu olarak takip etmelidir. Kutsal Kitapları

Taoizm ´in mukaddes kitabı Tao-Te-King (Tao ve Fazilet) ´dir.
Tao ihtiyarladığında batıya göç etmiş ve kitabını bir gümrükçüye yazdırmıştır. 1788 de Latince ´ye 1823 de Fransızca ´ya çevrilmiştir. Tao-Te-King ile incil arasında benzerlikler olduğu anlaşılmaktadır.
Taoizm ´e göre Tao yol,doğruluk tabii dünya nizamı anlamına gelir.
Kitap 2 bölüm 5000 kelime ve 81 bahisten oluşmaktadır.

Günümüzde Taoizm

Taoizm günümüzde Çin, japonya, Kuzey ve Güney Kore´de yaygın bir din olmasına karşın tarftarlarının büyük bir çoğunluğu Güney Kore´de yaşamktadır.Bu ülkelerin dışında diğer uzak asya ülkeleriyle göç alan ülkelerde de taraftarlarına rastlanılmaktadır.Taoizm´in toplam taraftar sayısı yaklaşık olarak 95.000.000 civarındadır.

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18 Kasım 2020, 17:02   #2
Forum Ekibi
 
FSahane ✮ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 11 Ekim 2020
Mesajlar: 612
Konular: 416
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Taoculuk (Taoizm- Daoizm) Nedir?

Taoculuk (Taoizm- Daoizm) Nedir?

Taoizm (Taoculuk ya da Daoizm) yaklaşık 2.000 yıl önce Çin’de ortaya çıkmış dini bir gelenektir.

Çin’deki kökleri, Xia Hanedanlığından (M.Ö. 2205-1765) önce gelen Şaman geleneklerine dayanır. Bugün Taoizm, geniş kitlece takip edilen bir Dünya dinidir. Taoizm’in bazı takipçileri, dinin resmî kurumları olan tapınaklara ve manastırlara bağlıdır. Bazı takipçileri bir keşişin yolunda yalnız yürümeyi seçmiştir. Bazıları ise aslında başka bir dine bağlı oldukları halde Taoizm’in dünya görüşünü benimsemiştir.


Günümüz Çincesinde Tao, yol, yön, yöntem, temel, akış vb. anlamlara gelir.

Taoist Dünya Görüşü
Taocu dünya görüşü, köklerini dünyada var olan değişimi yakından gözlemlemek üzerine kurmuştur. Taocu hem dış dünyada hem de kendi içinde geçirdiği değişimleri gözlemler ve yaşamını değişim örüntüleri ile uyumlu hale getirmeye odaklanır. Bu sayede insanın bu örüntülerin kaynağını deneyimleme imkânı bulacağına inanılır. Buna Tao ya da ilkel birlik denir. Bir insan Tao’ya ulaştığında sözleri ve eylemleri kendiliğinden sağlık ve mutluluk üretmeye başlar. Üstelik Tao’ya ulaşmış kişi, kendisi kadar ailesi, arkadaşları, yaşadığı toplum, bütün dünya ve hatta dünya ötesi için de mutluluk ve sağlık üretir.

Lao Tzu & Tao Te Ching
Taoculuğun en ünlü tarihi ve efsanevi karakteri Laozi (Lao Tzu) ve en ünlü yazıtları ise Daode Jing (Tao Te Ching)’dir.

Efsaneye göre; Laozi, ölümsüzlük diyarında sonsuza kadar kaybolmadan önce Çin’in batı sınırı bekçisine, Daode Jing ayetlerini yazdırmıştır. Daode Jing, “Yol ve Erdem Kitabı” adı ile de anılır. Bu kitap, klasik dini kitaplardan farklı olarak “tanrı” veya “yaratıcı” kavramından söz etmez. Hatta bu kitapta iyi ve kötü gibi temel ahlaki kavramlara bile rastlanmaz.

Daode Jing’e göre; Tao anlatılamaz ve ona bir ad verilemez. Çünkü her şey durmaksızın değişmekte ve dönüşmektedir. Oysa ad vermek ve tanımlamada bulunmak, değişimle yani akışla çelişmektir. Bu yüzden Daode Jing ayetleri, kavramsal değil, sezgisel bir anlam iletir. İnanışa göre; insan meditasyon yaparak Çi (Qi: Yaşam Gücü) akışına odaklanabilir ve böylece ağaçların, kayaların, dağların, çiçeklerin vb. ruhuyla nasıl iletişim kuracağını keşfedebilir.


Dalongdong Bao’an Tapınağı

Ritüeller & Kehanetler & Sanat & Tedavi
Taoizm, tapınaklarda ve manastırlarda düzenlenen pek çok seremoni geleneği, i-ching (bir çeşit Çin falı), feng-şui (feng-shui), astroloji, simya gibi yaklaşımlar ve zengin sanatsal bir miras yaratmıştır.

Laozi’ye göre; insan ancak geçmişin pişmanlıklarından ve geleceğin kaygılarından kurtularak doğayla uyumlu bir yaşam formu geliştirebilir. Doğayla uyumlu yaşam formunun oluşabilmesi için insanın içinde bulunduğu anla bütünleşmesi gerekir. İnsan ancak bu sayede dengeyi bulabilir ve Tao yolunda yürüyebilir.

Taoculuğun binbir farklı yolu vardır.
Üç temel düstura sağdık kalmak kaydıyla herkes kendi yolunda yürüyebilir.

Bunlar;
Doğal dünyaya derin saygı duymak,
Değişim örüntülerine duyarlı olmak,
Sözel bir ifadesi mümkün olmayan Tao’ya sezgisel olarak açılmak.

Taoculuğa göre seçilen yolun önemi yoktur. Önemli olan yürünen yolun bu üç temel düstura uygun olmasıdır. Bu temel düsturlarla uyum sağlanması durumunda her bir birey, kendi yolunda Tao’ya doğru yürüyebilir.

Kaynaklar:
Wikipedia
Thought Co
FSahane ✮ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
daoizm, nedir, taoculuk, taoizm


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 01:46.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa