Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > FSAH | ❁ İNANÇ ❁ > Dünya Dinleri


Orta Çağ Tarikatları


Kullanıcı Etiket Listesi

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 28 Haziran 2022, 04:16   #1
...ÖZ...

MaiAlmila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
✮ Kayıt Tarihi: 28 Kasım 2021
✮ Burç: Yükselen Terazi
✮ Hobi: Bilgi Sevgisi
✮ Mesajlar: 5,515
✮ Konular: 3262
✮ Bahsedilenler: 5 Post(s)
✮ Etiketler: 3 Thread(s)
@MaiAlmila
Standart Orta Çağ Tarikatları

Orta Çağ Tarikatları

Konu din ve radikallik olduğunda akla gelen ilk şeylerden biri de tarikatlardır. Yalnızca ülkemizde değil, dünyanın pek çok yerinde tartışmalara neden olan bu oluşumlar, aslında sandığımızdan daha derin bir geçmişe sahip. İnsanlar var olduğu ilk anlardan itibaren çeşitli dinlerle ve tarikatlarla karşılaşıyoruz. Orta Çağ ile bu tarikatların sayısı yükselişe geçiyor.


Çoğu zaman tarikatları dinlerden ayırmak son derece zordur

Bugün bir tarikat düşündüğümüzde aklımıza esrarengiz ancak tehlikeli bir erkek figür tarafından yönetilen uç hareketler geliyor. Tarikatların içerisinde yer alan kişiler fanatik olarak görülüyor ve her tarikatın sonu bir trajediyle bitiyor. Din, din konsepti hakkındaki düşüncelerinizden çok daha fazlasını ifade eder. Bugün tarikat dediğimiz şey, aslında modern bir fenomen değildir. Zira insanlar var olduğu sürece tarikatlar da var olmuştur.

Kutsal tarikatlar

Orta Çağ’da gördüğümüz en yaygın tarikatlar, kutsal tarikatlardır. Orijinal adı “Saints Cults” olan bu tarikatların etkileri Rönesans’a dek sürmüştür. Bu noktada unutulmaması gereken bu tarikatların yeni bir din olmadığı, genellikle Hristiyanlık ve bir birey etrafında şekillendiğidir.

Örneğin İncil’deki en önemli kadın figür Meryem Ana’yı ele alabiliriz. Hz. Meryem, “mesih’in taşıyıcısı” olarak anıldığı noktadan itibaren insanların ona olan bağlılığı artmıştır. Her zaman bakire olan ve kusursuz bir şekilde gebe kalan Hz. Meryem, Cennetin Kraliçesi ve insanlığın şefaatçisidir. Bugün Katolikler ve kimi Protestan mezhepleri için hala bu rolü üstlenmektedir.

Yine de tüm tarikatlar Hz. Meryem’in tarikatı kadar evrensel değildir. 4. yüzyılın başında karşımıza çıkan Hristiyan şehit St. Lucia, Hırvatistan’da oldukça saygı görmekteydi. İffetini korumak için kendi gözlerini oyduğu anlatılır ve bu gözler Tanrı’ya aracılık eder. Bu da farklı bir tarikat anlayışıdır ancak Hz. Meryem’in tarikatına göre çok daha yerel kalmıştır.

Yeni dinler

Birçok tarikat mevcut dinlerin bir parçası olsa da kimileri kendi başlarına ayrı bir dine dönüşür. Orta Çağ’daki en ünlü örnek Katharizm’dir. Güney Fransa’da, Languedoc’ta Hristiyanlığın bir kolu olarak ortaya çıkan bu tarikat, görüşleri Kilise ile uyuşmayınca Katolik hegemonyasına karşı çıkmıştır. Bu ayaklanma karşısında Papa III. Innocentius, kimi tarihçiler tarafından soykırım olarak adlandırılan Arnavut Haçlı Seferleri için çağrıda bulunmuştur.

Çok daha eski zamanlarda, yani Kilise’nin resmi doktrinleri belirlenmeden önce Hristiyanlık çeşitli mezheplere ayrılıyordu. Nasturiliği açıklamak oldukça güç olsa da esasen 4. yüzyıl piskoposu Nestorius’a dayanmaktadır ve Meryem’in mesihin taşıyıcısı olarak anıldığı fikirlere meydan okur. Bu konular son derece tartışmalı olsa da şu oldukça açık ki o zamanlarda Hristiyanlığın geleceği tehlikedeydi. Nasturilik, Hristiyanlığın sınırlarında kalarak etki alanını genişletti.


Şeytana tapma

Çoğu kişinin burada olma nedeni aslında yeni dinler ve kutsal tarikatlar değil. Tarikat dediğimiz oluşumlar, daima karanlık bir tarafa bağlı kalacaklar ve hiçbir şey bu karanlığı Satanizm’den iyi yansıtamaz.

Satanizm ya da şeytana tapma, aslında biraz bulanık terimlerdir. Bazıları Katarların, Gnostiklerin ve Waldensianların inançlarını Satanizm olarak sınıflandırıyor. Zira o dönemlerde bu tarikatlar sapkın olarak nitelendiriliyordu. Bu perspektiften bakıldığında ortodoks inançtan sapan her şey sapkınlık olarak yorumlanabilir, farklı bir Hristiyanlık biçiminin takipçisi şeytana tapmakla suçlanabilir.

Cadıların da şeytana taptığı düşünülüyordu. Şeytan onlara zamana ve yere bağlı olarak değişen çeşitli şeyler karşılığında karanlık güçler veriyordu. Orta Çağ boyunca sihir giderek olumsuz bir şeye dönüştü ve köy şifacıları ya da evlenmemiş bakireler zan altında kaldı. Bu kadınların şeytan tarafından kandırıldıkları iddia edildi.


Tüm dinlerin aslında koca bir tarikat olduğunu iddia eden insanlar görebilirsiniz. Önemli olan tarikatların ve dinlerin sabit, pasif şeyler olmadığını anlamaktır. Her büyük din değişim geçirmiştir ve sayısız tarikata ev sahipliği yapmıştır. Öğretiler yeniden yorumlanır, görüşler değişir ve sonunda mezhepler ve tarikatlar ortaya çıkar.


Duru Görgülü

MaiAlmila isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
Çağ, orta, tarikatları


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Lübnan | Orta Doğu Cats ❁ Ülkeler ve Şehirleri 0 27 Mart 2022 02:52
Galileo Galilei'nin Orta Parmağı Firuzende ✮ Hayata Dair 0 22 Temmuz 2021 18:54
Anglikanizm (Via Media-Orta Yol) | Hristiyanlık Seyrüsefa Dünya Dinleri 0 14 Mayıs 2021 15:56
Orta Çağ Tiyatrosu Seyrüsefa Tiyatro Dünyası 1 13 Aralık 2020 16:02
Orta Çağ Felsefesi Cats ❁ Felsefe - Sosyoloji - Mantık 0 12 Aralık 2020 08:50

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 19:03.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa