Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < SAĞLIK ALANI > > Kadın - Erkek - Çocuk Sağlığı > Çocuk Sağlığı


Çocuklarda sessiz kalp hastalıklarına dikkat!


User Tag List

Like Tree4Likes
  • 4 Post By Charismax

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 03 Eylül 2021, 21:23   #1
Özel Üye

 
Charismax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 10 Ağustos 2020
Yaş: 32
Mesajlar: 424
Konular: 56
Mentioned: 30 Post(s)
Tagged: 9 Thread(s)
o k Çocuklarda sessiz kalp hastalıklarına dikkat!

Çocuklarda sessiz kalp hastalıklarına dikkat!

Gün içinde sürekli koşup oynayan ve son derece sağlıklı görünen çocuklarda da kalp hastalıkları görülebiliyor. Halk arasında “Çocuktur kalp hastası olamaz” şeklindeki yanlış inanışına aksine, pek çok çocuk doğuştan gelen kalp hastalıkları nedeniyle çeşitli risklerle karşı karşıya kalabiliyor. Çocukların hasta olmasının beklenmeden kalp sağlığı açısından tarama yapılması, ideal kiloda kalmalarına özen gösterilmesi ve enfeksiyondan korunmalarına dikkat edilmesi, olası olumsuz durumların önüne geçebiliyor. Memorial Şişli/Bahçelievler Hastaneleri Çocuk Kardiyoloji ve Romatoloji Uzmanları, çocuklarda görülen kalp hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kalp hastalığı her zaman belirti vermiyor

Çocuklarda kalp hastalıklarının çok önemli bir kısmı doğuştan gelmektedir. Morarma, terleme, sık nefes alma, nefes darlığı, kilo alamama, kolay yorulma, halsizlik, çarpıntı, göğüs ağrısı, bayılma gibi şikayetler görüldüğünde vakit kaybedilmeden bir uzmana başvurulması önemlidir.

Bununla birlikte kalpte küçük delikler ve hafif darlıklar ise görünürde hiçbir belirti vermeyebilir ancak doktor muayenesinde anormal bulgularla ortaya çıkabilir. Oldukça nadir görülmekle birlikte; ciddi olsa bile erken çocukluk çağında sessizce ilerleyen kalp hastalıkları görülebilmektedir. Bunların büyük kısmı genetik geçiş gösteren kalp kası hastalıkları ve ritim bozukluklarıdır. Anne ya da baba tarafında ani, beklenmeyen ölüm öyküsü bulunması bu hastalıklar açısından uyarıcı olmalıdır.

Enfeksiyonlar kalbi etkileyebilir

Doğuştan kalp hastalıkları dışından çoğu virüs ya da bakteriyel enfeksiyonlar sonucu ortaya çıkan edinsel kalp hastalıkları da kalp kasını ve kapakçıkları etkileyebilir. Bu nedenle geçmişte süresi uzamış yüksek ateş, eklem ağrıları ve şişlikleri geçirmiş ya da kalp hastalığını düşündürebilecek bulgulara sahip çocuklar riskli grupta yer almaktadır.

Ayrıntılı muayene önemlidir

Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olan obezite hastalığı olan çocuklarda da ailede erken koroner kalp hastalığı öyküsü de varsa düzenli takip gerekmektedir. Bu çocuklarda ayrıca insülin direnci ve kan yağları düzeylerine de bakılmalıdır. Özetle kendi sağlık özgeçmişinde ciddi rahatsızlıklar olan, ailede kalp hastalıkları öyküsü bulunan, belirtilen semptomlara sahip, fizik muayenede ilgili bulguların saptandığı çocuklar ve fazla kilolu çocuklar kalp kontrolü yapılması gereken gruptadır. Bu durumda ayrıntılı sağlık öyküsü alınıp, iyi bir fizik muayene, tansiyon ölçümü, EKG ve ekokardiyografi ile tarama yapılabilir. Gerekirse daha ileri testler de önerilebilir.

Kalbe uygun egzersizler yapılmalı

Çocuk sağlığında sporun önemi büyüktür. Çocuklarda spora başlama yaşı en erken 4 olmalıdır. 5-7 yaşta fiziksel gelişim ve büyüme için koşma, tırmanma, yüzme, teneffüs aralarında vücut hareketleri, motor yeteneklerin gelişimi için de top atma, yakalama, ayakta topa vurma çalışmaları, denge ve hız için de folklor, dans ve ritim çalışmaları önerilebilir. 8-9 yaş grubu çocuklar için sosyal gelişim açısından grup aktiviteleri, takım oyunları tercih edilmelidir. İlköğretim çağında atletizm, jimnastik, yüzme ve kayma sporları uygundur.

Çocuklarda genellikle dinamik sporlar, yani oksijen tüketiminin fazla olduğu kaslarda uzama, kısalma ile yapılan, kaslara basınç yükü oluşturmayan egzersizler tercih edilmelidir. Koşu, voleybol, basketbol, futbol, hokey, tenis bu grup sporlardandır. Kalp hastası çocuklarda statik sporlar özellikle sakıncalıdır. Halter, vücut geliştirme gibi sporlar boy uzamasını olumsuz yönde etkiler.

Spora başlamadan önce muayene şart

Profesyonel olarak spor yapan çocuklar için aile öyküsünün alınması ve fiziki muayenenin yanında EKO, ekokardiyografi ve efor testi yapılması uygun olmakatdır.

Efor kalp hastası çocukları zorlar

Kalp hastası bir çocukta efor çoğu zaman zorlayıcıdır. Özellikle kan akımının önünde engellerin olduğu, doğuştan kalp hastalıkları olan çocuklarda efor sırasında; göğüs ağrısı, çarpıntı, baş dönmesi, bayılma gibi durumlar görülebilir. Ne yazık ki bazen ilk bulgu ölüm bile olabilmektedir. Bazı tip ritim bozuklukları da efor ile tetiklenir ve benzer bulgular içerir.

Kalp problemi olan çocuklara yarışmalı sporlar önerilmemelidir. Ancak dinamik sporlara düzenli takip ve kontrollerle izin verilebilir. Gelişmiş ülkelerde spor alanlarında defibrilatör yapabilen cihazlar ve onu kullanabilen eğitimli kişiler olduğu için kalp hastası çocuklara da spor yapma şansı verilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Sahip olduklarım benim nimetimdir.
Fazlasını istemiyorum muhafaza edeyim yeter.
Charismax isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
Çocuklarda, dikkat, hastalıklarına, kalp, sessiz


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kalp Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Logos ❁ Dahiliye 0 20 Temmuz 2021 23:08
Sessiz Hasta | Alex Michaelides Logos ❁ Kitap Tanıtımları 0 07 Nisan 2021 20:00
Çocuklarda Diyabete Dikkat Logos ❁ Çocuk Sağlığı 0 17 Ekim 2020 23:29
Baykuşlar Nasıl Çok Sessiz Uçar? Seyrüsefa Hayvanlar Dünyası 0 14 Ekim 2020 15:36
Sessiz ile Utangaç Arasındaki Fark Seyrüsefa Ruh Sağlığı - Psikoloji 0 02 Eylül 2020 17:36

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 19:11.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa