Forum Logo

Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kultur ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < GENEL KÜLTÜR ALANI > > Biyografiler


İbn Sina: Tıbbın Hükümdarı


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 13 Ağustos 2020, 22:49   #1
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,413
Konular: 7277
Mentioned: 31 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart İbn Sina: Tıbbın Hükümdarı

İbn Sina: Tıbbın HükümdarıŞifasız hastalık yoktur; irade eksikliğinden başka
Değersiz bitki yoktur; tanınmamasından başka
İbn Sina

Batılılar O’na ‘Avicenna’ diyor. Bizse kısaca İbn Sina… Asıl ismi ise Ebû Alî el-Hüseyn b. Abdillâh b. Alî b. Sînâ. Miladî 980/981 yıllarında Buhara yakınlarındaki Efşene köyünde doğan bu büyük İslam âlimi vefat ettiğinde ardında hem dîn, hem de dünya ilimleri sahasında unutulmaz bir isim bıraktı.

Olağanüstü bir zekâya sahip olan İbn Sina çok küçük yaşta Kur’an-ı Kerim’i ezberledikten sonra dil, edebiyat, akaid ve fıkıh dersleri aldı. Önce babasından başladığı geometri, aritmetik ve felsefe derslerini, Ebu Abdullah en-Natilî’den gördüğü mantık dersleriyle tamamladı. Bilhassa Porphyrios’un meşhur “Isaguci” isimli mantık kitabı üzerine tartışmalara girdi. Akabinde Öklid’in “Elementler”i ve Batlamyus’un “el-Mecisti”si… Hocası kendisine yetişemiyordu İbn Sina’nın. Nihayet felsefeyi alâkadar eden bütün disiplinlerin temel kitapları ve şerhlerini ikmâl edince sıra tıbba geldi.

Kaynaklarda İbn Sînâ’nın tıp alanındaki hocaları arasında Ebû Sehl Îsâ b. Yahyâ el-Mesîhî ile Sâmânîler’in saray hekimi Ebû Mansûr Hasan b. Nûh el-Kumrî’nin isimleri zikredilmektedir (Goodman, s. 14; Elr., III, 69). Öyle anlaşılıyor ki İbn Sînâ, diğer alanlarda olduğu gibi bu alanda da hocalarından bir müddet ders aldıktan sonra tıpla ilgili eserleri kendi kendine okumaya başlamıştır. Bu suretle tıp ve eczacılıkta da ileri bir düzeye ulaşan, kendi ifadesine göre daha on altı yaşında iken birçok tabibin onu bir tıp otoritesi sayarak bilgisinden faydalandığı İbn Sînâ, tıpta teoriden pratiğe geçerek bilgilerini daha da geliştirdi (Ömer Mahir Alper, “İbn Sina”, DİA, s. 353).

Çok küçük yaşta hem felsefe, hem de tıp alanında büyük bir şöhret kazanmıştı İbn Sina. Henüz on sekiz yaşındayken devrin Samanî hükümdarı Nuh b. Mansur ağır bir hastalığa yakalanmış ve tedavisi için saraya çağırılmıştı. Saray hekimiyle ortaklaşa yaptığı tedavi usulünde nispî bir başarı elde edip saray hekimliğine alındı.

Siyasî çalkantılarla geçen hayatının nihayetinde Büveyhîler Devleti bünyesinde hizmete başladı. Bir taraftan resmî vazifesini yapıyor diğer taraftan talebe yetiştiriyordu. Bilhassa felsefede ‘eş-Şafi’, tıp sahasında bir otorite olarak kabul edilecek olan “el-Kanun fi’t-Tıb” isimli kitaplarını okutuyordu. Bilhassa “el-Kanun” ansiklopedik ve sistematik bir eser olarak öylesine meşhur olmuştu ki, 1510’da Pavia’da sadece 1. Cildi yayımlanan Latince tercümesinde İbn Sina tıbbın hükümdarı olarak resmedilmişti. Gerçekte de öyleydi. Hem İslam dünyası hem de Batı’da etkisini gösteren İbn Sina ardında bir bölümü kaybolmuş olan yüzlerce eser bırakmıştı.

Bu gün hâlâ hiçbir tıpçı İbn Sina’yı aşabilmiş dahası anlayabilmiş değil. Osmanlı’da El-Kanun’un son şerhini Tokadî Mustafa Efendi yapmıştı. 1995-2015 arasında Atatürk Kültür Merkezi, Esin Kahya’nın hazırladığı Tokadî Mustafa Efendi’nin şerhinin sadeleştirilmiş hâlini neşretti. Ama ne neşir. Tam bir katliam neşri. Her yeri dökülen, çoğu yeri yanlış ve hatalı bu yayın ne yazık ki hâlâ düzeltilmeden basılıyor. Yazma Eserler Genel Müdürlüğü ise Mustafa Koç’un sonuna 13 bin kelimelik bir lügat eklediği Latin alfabesine çevrilmiş nüshasını bastı. Ancak bu da ehlinin anlayacağı bir sadeleştirmeye muhtaç. Kısaca henüz hemen hiç kimse İbn Sina’nın el-Kanunu’na erişebilir durumda değil.
Üstelik vefatının 1000. yılı geride kaldı ve hemen hiçbir şey yapılmadı. Şu korona salgını günlerinde İbn Sina’ya veya onun yolunu izleyebilecek tabiplere ne kadar muhtacız bir bilseniz.


Samet Tınas

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13 Eylül 2020, 01:43   #2
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,413
Konular: 7277
Mentioned: 31 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Yanıt: İbn Sina: Tıbbın Hükümdarı


İbn-i Sina asıl ilgilendiği alan olan tıbbın tanımını; ”Tıp, insan vücudunun sağlık ve hastalık durumu ve de onu sağlıklı durumda koruma ve sağlığını kaybettiğinde tekrar nasıl kazanacağı konusunu ele alan bilimdir.” şeklinde yapmıştır.

Avrupa’da Avicenna diye bilinen İbn-i Sina, dünyada modern tıbbın atası olarak kabul edilir. Bilim tarihine en büyük armağanı araştırmalarının sonuçlarını derlediği el-Kânûn fî el-Tıb, yani Tıp Kanunu adlı eseridir. Tıp Kanunu yazıldığı 1025 yılına kadar geçen sürede geliştirilmiş temel tıp bilgilerini ve İbn Sina’nın kendi özgün katkılarını içermektedir. Bu özelliğinden dolayı, Hipokrates (MÖ 460-377) ve Galenos’un (MS 129-199) yapıtlarından sonra, bütün Orta Çağ’da ve Modern Çağ’ın büyük bir kısmında tıp biliminin standardı haline gelmiştir. Bu eser bütün zamanların en ünlü tıp çalışmasıdır.

Büyük Tıp kuramcılarından Osler’e göre Kanun, 20. yüzyıl da dâhil olmak üzere tıbbın gelmiş geçmiş en büyük kitabıdır. Dönemini öyle etkisi altına almıştır ki, doktor olmadan önce adayların dekan huzurunda yapılan son sınavları İbni Sina’nın Kanun’undan yapılmıştır.

17. yüzyıla kadar pek çok Avrupa üniversitesinde, 19. yüzyıla kadar da pek çok Doğu ülkelerinin üniversitelerinde temel tıp metni olarak Kanun okutulmuştur.

Bilim ve tıp tarihi açısından değerlendirildiğinde, sadece bu kitabı yazmış olduğu için bile İbn Sina’yı klasik dönemde İslam dünyasında yetişen bilim insanlarının en önemlisi olarak tanımlamak yerinde olur.

Ayrıca felsefe, matematik, astronomi, fizik, kimya, tıp ve müzik gibi bilgi ve becerinin çeşitli alanlarında, matematik alanında matematiksel terimlerin tanımları; astronomi alanında ise duyarlı gözlemlerin yapılması konularıyla ilgilenmiş, özellikle tıp alanında olmak üzere 400’den fazla kitap yazmıştır.


İsmail Özcan

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
hükümdarı, sina, tıbbın, İbn


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 18:22.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa