Forum Logo

Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kultur ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < EĞLENCE ALANI > > Komedi Dünyası > Bilmeceler- Bulmacalar


Sudoku Bulmacaları


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 23 Ocak 2021, 11:29   #1
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 9,514
Konular: 6649
Mentioned: 29 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Sudoku Bulmacaları

Sudoku Bulmacaları

Her şey 1979 yılında 74 yaşındaki Howard Garns bir bulmaca gazetesinde sudoku yayınlamasıyla başladı.
O zamanlar -eskiden anonim olan- bulmacanın mucidi bulmacayı "Rakam Kutuları" olarak adlandırmıştı.
Almanya'da ve aynı şekilde Avrupa'nın kalanında da "Rakam Kutuları" gerekli ünü kazanamamıştı, Japonya'da Güney Yarım Küre'de 80'lerin sonlarında esas patlamasını yaşadı. Japonlar bulmacaya "Su Doku" adını koydu.

Oyunun genel prensipleri hiç değişmemesine rağmen Japonya'daki büyük patlamasından sonra Avrupa'da özellikle Almanya'da popüler bir bulmaca haline geldi. Ününü günümüze kadar sürdürdü. Ancak Howard Garns, Avrupa'daki bu ününü görecek kadar yaşayamadı. 87 yaşlarının sonuna doğru kansere yakalanan Garns 1989 yılında Indianapolis'te hayatını kaybetti. Bu süreçte, Sudoku'nun birçok çeşitleri piyasaya sürüldü.

Sudoku Kuralları
Sudoku kuralları basittir. Her oyun, 3x3'lük alanlara ayrılan 3x3'lük bloklardan oluşmaktadır. Bu 9 satırda 81 kutucuk olmasına neden olur. Bazı satırlarda hali hazırda rakamlar mevcuttur. Bulmacanın zorluk derecesi ne kadar arttırılırsa hali hazırda verilen rakam sayısı da o kadar azalır. Kalan boş kutucuklarsa birden dokuza kadar rakamlarla doldurulmalıdır. Her bir rakam, yatay ve dikey olmak üzere her bir sütunda yalnızca bir tane olmalıdır. Bu aslında kulağa oldukça basit geliyor. Aşağıda verilen çözüm yöntemleri, sudokuyu daha rahat çözmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Sudoku Çözme: Başarıya giden İki Temel Yol
İlk olarak Sudoku çözmek için her zaman bir yöntem belirlemenize gerek yoktur. Ancak tabi ki de iyi hazırlanmış bir yöntemle daha kolay çözülebileceği inkar edilemez bir gerçektir.

Yöntem 1: İlk boşlukları doldurmak için Sütun değerlerini göz önünde bulundurun ve basamakları doldurun
İlk satırlar için oldukça uygun olan bu yöntem için çok sayıda basamak bulunan bölmelere bakıyorsunuz. 1'den 9'a kadar olan rakamları kademeli olarak dizmeniz durumunda her boşluğa yalnızca bir tanesinin uyabildiğini göreceksiniz. Bu durumda, basamaklarda kullanılabilecek rakamların sayısı oldukça azaltılabilir. Bu yöntemi bu ölçütleri karşılayan bütün Sudoku kutucukları için kullanabilirsiniz. Bu adımları izleyerek boş kutucukları doldurabilirsiniz.

Yöntem 2: Yalnızca Olası Değerler
Bu sudoku çözüm yaklaşımı için Bulmacadaki tekli bloklara bakmalısınız. Genellikle, aynı değeri içeren sütunlar doğrudan birbirlerine paralel olur.

Sayısal Bulmaca içerisinde iki rakam bulmanız durumunda aşağıdaki yöntemi uygulayın:
Üçüncü paralel sütuna bakın ve istediğiniz rakamın o sütunda nereye yerleştirilmesi gerektiğine karar verin. Genellikle en fazla iki olası konumu vardır, en iyi durumda doğrudan aradığınız numara için doğru yeri bulabilirsiniz. Bu işlemi Sudokunun bütün paralel satırlarına uygulayabilirsiniz. Bir bulmacayı daha hızlı görmek ve hatayı sıfıra indirgemek adına farklı çözüm yöntemlerini birleştirmek faydalı olabilir.

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Ocak 2021, 11:29   #2
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 9,514
Konular: 6649
Mentioned: 29 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Yanıt: Sudoku Bulmaca


Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23 Ocak 2021, 11:52   #3
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 9,514
Konular: 6649
Mentioned: 29 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Yanıt: Sudoku Bulmacaları


Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
bulmaca, bulmacaları, sudoku


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 19:31.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa