Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kültür ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < HABERLER ALANI > > Bilim-Teknoloji


Bilim Nedir? Bilim Hangi Sınıflardan Oluşur?


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 14 Ağustos 2020, 00:07   #1
Hayrettir Göğe Açılan Pencere

 
Seyrüsefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 08 Temmuz 2020
Mesajlar: 10,507
Konular: 7588
Mentioned: 39 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Bilim Nedir? Bilim Hangi Sınıflardan Oluşur?

Bilim Nedir? Bilim Hangi Sınıflardan Oluşur?


İnsanoğlunun katettiği sürekli gelişiminin en önemli etkeni bilimdir. Bilim, bir araştırmanın sonucunda elde edilen bilgilerin işlenmesiyle meydana gelen sonuçların nesnel bir şekilde ortaya konulmasıdır.

İnsanoğlu, hayatını kolaylaştırmak adına geçmişten günümüze bir şeyleri araştırıp geliştirmeyi kendisine ilke edinmiştir. Günlük hayatımızda kullandığımız en ufak araç gereç bu araştırma ve geliştirmenin ürünüdür.

Evrende meydana gelen tüm olaylar ayrı bir araştırmanın konusunu oluşturur. Bu konular üzerinde sebep sonuç ilişkisi kurup, deney ve gözlem yaparak bir sonuca ulaşan disipline “Bilim” denir.

Bilimin, bir araştırmanın sonucunda elde edilen bilgilerden ve bu bilgilerin işlenmesiyle meydana gelen sonuçlardan oluşması, kişiden kişiye değişmeyeceğinin yani öznel değil de nesnel oluşunun en büyük kanıtıdır.

Bilimin Sınıflandırılması
Tüm dünyada geçerli ve çok da önemli olan bilim kavramı, konusuna ve araştırma sahasına göre farklı kollara ayrılmaktadır. Bilimin tasnif edilmesi uzun yıllardır araştırmacılar arasında tartışmalara yol açmıştır. Bu konuda yapılan araştırmalarda net bir sonuca varmak zordur. Ancak bazı ortak görüşler esas alındığında temel bir sınıflandırma ortaya çıkar. Bu sınıflandırmaya göre bilim temel 4 bölümden oluşmaktadır bunlar: matematik bilimleri, doğa bilimleri, sosyal bilimler, yapay bilimler.

Matematik Bilimi:
Çok evreli bir bilim olan matematiğin konusu; sayıların, şekillerin ve biçimlerin özelliklerinin incelenmesi ve aralarındaki bağıntılarının tespit edilmesidir. Tarihin en eski bilimlerinden biri olan matematiğin, tüm bilimlerin kaynağı olduğunu savunan araştırmacılar da vardır.

En bilinen matematik bilimcileri şunlardır:
Pisagor, Andrew Wiles, İssac Newton, Wilhelm Leibniz, Leonardo Pisano Bigollo, Alan Turing, Descartes, Eukleides (Öklid),F. Bernhard Riemann, Carl Friedrich Gauss, Leonhard Euler.

Doğa Bilimleri:
Doğa bilimlerinin konusunu, adından da anlaşılacağı üzere tüm canlılara ev sahipliği yapan doğada olup biten her şey oluşturur. Biyolojik bilimlerin hepsini kapsayan bu alanın içeriğini oluşturan temel unsurlar şunlardır: Gök bilimi, biyoloji, ekoloji, doğa tarihi, kimya, jeoloji, jeofizik, hidroloji, meteoroloji, coğrafya, okyanus bilimi, toprak bilimi, fizik.

Sosyal Bilimler:
Sosyal bilimlerin merkezinde insan vardır, bu nedenle sosyal bilimlerin konusunu da insan ve insan ilişkileri oluşturur. İnsanın iletişim yöntemleri toplumsal ilişkiler, kültürler ve kültürel faaliyetler hatta daha fazlası sosyal bilimlerin inceleme alanına girer. Bu konuda bazı araştırmacılar yine bir tasnif yaparak sosyal bilimleri inceleme alanına göre sınıflandırmıştır. Buna göre betimleme bilimleri, analitik bilimler ve normatif bilimler olmak üzere üç başlıkta toplanan sosyal bilimlerin araştırma alanı da şu konulardan oluşur: tarih, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, ekonomi, hukuk, siyasal bilimler, dil ve filoloji, mantık, estetik, sanat, etik ve teoloji.

Yapay Bilimler:
Yapay bilimler bilim alanları arasında en güncel olandır. İnsanın araştıran ve üreten bir varlık olması yeni şeyler icat etme çabası bu bilimin doğmasına sebep olmuştur. Yapay bilimlerin doğada birebir karşılığı yoktur. Bu bilimin çalışma alanını şu sistemler belirler: İnşaat mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektronik mühendisliği, jeodezi ve fotogrametri mühendisliği, jeofizik mühendisliği, kimya mühendisliği, fizik mühendisliği, matematik mühendisliği, metalürji mühendisliği, çevre mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, gen mühendisliği, uçak mühendisliği, gemi inşa mühendisliği, gemi makineleri mühendisliği, ziraat mühendisliği, endüstri mühendisliği.

Seyrüsefa isimli Üye şuanda  online konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
bilim, hangi, nedir, oluşur, sınıflardan


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Küçük Albert Deneyi | Bilim Dünyasının En Korkunç Deneyi Seyrüsefa Eğitici Belgeseller ve Videolar 1 23 Temmuz 2021 03:50
Bilim Kurulu Üyesi Özlü: İkinci Dalga Uyarısı! Seyrüsefa Türkiye'den Haberler 0 11 Ağustos 2020 22:12
Bilim Kurulu Üyesi: Vakalarda Patlama Olabilir Seyrüsefa Türkiye'den Haberler 0 05 Ağustos 2020 17:39
Bilim Tarihinin En Korkunç Deneyleri Seyrüsefa Eğitici Belgeseller ve Videolar 0 04 Ağustos 2020 23:42
Bilim İnsanları 100 Milyon Yıllık Mikropları Canlandırdı Seyrüsefa Bilim-Teknoloji 0 04 Ağustos 2020 23:08

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 02:36.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa