Forum Logo

Geri Git   ForumSahane.com | Genel Forum Sitesi | Kultur ve Bilgi Forumu > Forum Sahane < HABERLER ALANI > > Bilim-Teknoloji > Astronomi


Güneşin Temel Özellikleri


User Tag List

Yeni konu oluştur  Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 13 Ocak 2021, 04:06   #1
Forum Ekibi
 
FSahane ✮ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Kaydolma Tarihi: 11 Ekim 2020
Mesajlar: 1,407
Konular: 1036
Mentioned: 0 Post(s)
Tagged: 0 Thread(s)
Standart Güneşin Temel Özellikleri

Güneşin Temel Özellikleri
Güneşin katmanları;
(1) Çekirdek,
(2) Işınımsal Bölge,
(3) Konveksiyon Katmanı,
(4) Fotosfer,
(5) Kromosfer,
(6) Korona,
(7) Güneş Lekeleri,
(8) Granüller,
(9) Prominanslar


Güneşi temel olarak iki parça olarak inceleyebiliriz;
Güneş içi ve Güneş Atmosferi

Güneş İçi;
Çekirdek, Işınım Katmanı ve Konveksiyon Katmanından oluşur.

Çekirdek; Güneş yarıçapının merkezinden 1/3’lük kısmına kadar olan bölümüdür. Füzyonun gerçekleştiği, enerjinin üretildiği kısımdır. Basınç, sıcaklık ve yoğunluğun en yüksek olduğu katmandır. Üretilen enerji ışınım katmanına iletilir.

Işınım katmanı; Güneşin 1/3’lük kısmı olan çekirdeğin hemen üstündeki 1/3’lük diğer kısmını oluşturur. Bu katmandan enerji konveksiyon bölgesine ışınım olarak taşınır. Taşınan bu ışınım gamma fotonlarından oluşur. Gamma fotonları sayısız absorbsiyon ve emisyonun ardından 10.000 – 170.000 yıl sonunda bu katmanı terk eder.

Konveksiyon katmanı; Güneşin yüzeyinden yaklaşık 2×105 km içinden itibaren ışınım katmanına kadar ulaşır. Bu katmanda enerji ışınımsal taşımadan daha çok plazmanın yüzeye doğru dikey hareketi ile taşınır. Dinamo Teorisine göre Güneş’in manyetik alanının temel olarak bu katmanda oluştuğu düşünülmektedir.

Güneş Atmosferi;
Fotosfer (Işık Küre), Kromosfer (Renk Küre), Geçiş Bölgesi ve Korona (Taç) katmanlarından oluşmaktadır.

Fotosfer (Işık Küre); Yüzey bu katmandan itibaren başlar ve 500 km yüksekliğe kadar ulaşır. Güneş yüzeyi gazlardan oluşur. Sıcaklığı 5840K’dir. Optik olarak gördüğümüz ve yıldızları sınıflandırdığımız bu katmandır. Güneş lekeleri bu katmanda gözlemlenir. Güneşin bağıl olarak en soğuk katmanıdır.

Kromosfer (Renk Küre); Fotosferin üzerinde 2000 ~ 3000 km’ye kadar uzanır. Güneş tutulmasında ince pembe bir katman olarak gözlemlenir. Sıcaklık kromosferde artarak 20.000K’a kadar ulaşır.

Geçiş Bölgesi; Sıcaklığın çok hızlı şekilde 106K’e kadar yükseldiği, çok ince bir katmandır (104km).

Korona (Taç) Katmanı; Güneşin geçiş bölgesinin hemen üzerinde 106K’lik sıcaklığa kadar oluşan katmandır. Bu katmanın beklenenin üzerinde ani olarak ısınmasının sebebi tamamen aydınlanmamış olsa da, manyetik ve basınç kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

Güneşin diğer özellikleri;
Güneşin çapı Dünyamızın yaklaşık 109 katıdır (1,5 milyon km), Güneş kendi eksenin etrafında saatte yaklaşık 70.000 km hızla döner. Bir turunu yaklaşık 25 günde tamamlar, ancak Güneş plazma halinde olduğundan kutuplardaki ve ekvatordaki dönüş hızı farklı olmaktadır. Bu hız ekvatorda 25 gün iken, kutuplarda yaklaşık 35 gündür. Dünya üzerinde ölçtüğümüz ekvatoral hız ise 28 gündür, bunun sebebi gözlem noktamızın Güneş ile birlikte dönmesidir.

Güneşin bu dönüş hızı farklılığı manyetik burgulara neden olmaktadır. Güneş ile ilgili araştırmalardaki temel bir fikir, Güneşin yüzeysel hız farkının yanında, hacimsel olarak da, açısal dönüş hızı farklılıklarından dolayı manyetik bir dinamo oluşturarak, manyetik alan çizgilerinde burulmalar meydana geldiği ve Güneşin bilinen döngülerine neden olduğu düşünülmesidir. (Hanslmeier 2004).

Güneşin Dünyaya olan ortalama uzaklığı 1,496×1011m’dir. Işık bu mesafeyi ortalama olarak 8 dakika 20 saniyede kat etmektedir. Güneşin çekim kuvveti Dünyanın yaklaşık 28 katıdır.


Kaynak: Haziran 2007-Haziran 2008 dönemindeki güneş aktiviteleri ve dünyaya olan etkilerinin incelenmesi.
Nazım Karadağ
FSahane ✮ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
güneşin, temel, Özellikleri


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri


Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Temel Fotografçılık Kuralları Şah ❁ Fotoğrafçılık 0 15 Kasım 2020 17:44
Temel Yasa | Dinamik Seyrüsefa Fizik 0 09 Ekim 2020 21:58
Güneşin Özellikleri ForumSahane❤ Astronomi 0 19 Eylül 2020 05:43
İlk Yardım Temel Uygulamaları Seyrüsefa İlk Yardım 0 01 Ağustos 2020 03:50
Temel Parmağını Kesince Seyrüsefa Fıkralar ve Komik Yazılar 0 01 Ağustos 2020 02:51

Forum saati, Türkiye saatine göre ayarlanmış olup şu anki saat: 05:03.

Forum Yasal Uyarı Künye
Yazılım: vBulletin® 3.8.5
Yazılımın telif hakkı sahibi: Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.

ForumSahane, lisanslı yazılım kullanan yasal bir kültür forumudur.

ForumSahane, yer sağlayıcı bir forum sitesidir. İnternet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkındaki 5651 sayılı kanunun, yer sağlayıcılar hakkındaki yükümlülükleri düzenlediği beşinci maddesi uyarınca; yer sağlayıcı, yer sağladığı içeriği kontrol etmek veya hukuka aykırı bir faaliyetin söz konusu olup olmadığını araştırmakla yükümlü değildir. Dolayısıyla her katılımcımız yaptığı paylaşımlardan, kendi yazdığı yorumdan sorumludur.
Yer sağlayıcı niteliğini haiz forum sitemiz üzerinde, hukuka aykırı gördüğünüz içeriklerin bildirimlerini İLETİŞİM bağlantısından bizlere iletirseniz en geç iki (2) iş günü içerisinde hukuk birimimizce gerekli inceleme, gerekiyorsa işlem ve tarafınıza dönüş yapılacaktır.
ForumSahane içerisinde yapılan paylaşımların ve paylaşımlara yazılan yorumların IP kayıtları tutulmakta olup, hukuka aykırılık hallerinde bu veriler ilgili makamlarla paylaşılacaktır.

Forum Sahibi: Seyrüsefa